22:12:44 15.05.2026
Stiri

ATACUL ARMAT din Paris: Şapte persoane au fost ARESTATE

Știri 08.01.2015 10:02 Vizualizări955
ATACUL ARMAT din Paris: Şapte persoane au fost ARESTATE adevarul.ro

Premierul francez, Manuel Valls, a anunţat astăzi „mai multe reţineri” şi „arestări preventive” în ancheta privind atacul sângeros împotriva săptămânalului satiric Charlie Hebdo, soldat cu 12 morţi.

Şapte persoane”, a răspuns pentru postul de radio Europe 1 ministrul, întrebat care este numărul persoanelor aflate în prezent în arest preventiv. O sursă judiciară a declarat, la rândul său, că au fost reţinute şapte persoane, bărbaţi şi femei din anturajul celor doi fraţi identificaţi drept presupuşii autori ai atacului şi care încă nu au fost găsiţi.

Anterior, premierul francez Manuel Valls anunţase „mai multe reţineri şi arestări preventive”, fără a preciza numărul persoanelor vizate de acestea.

Au fost mai multe reţineri în această noapte, sunt arestări preventive”, a declarat premierul pentru postul de radio RTL, refuzând să ofere detalii, în timp ce a fost întrebat cu insistenţă dacă este vorba despre doi sau trei indivizi arestaţi, scrie Mediafax.

Ieri-noapte, zeci de mii de oameni s-au adunat în mai multe orașe ale Franței pentru a aprinde lumânări în memoria celor 12 victime ale atacului terorist.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
15.05.2026 08:04 557 Horoscopul zilei 15.05.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.15 1 USD 17.21 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte