Stiri

VIDEO // Victorie fără STRĂLUCIRE în meciul jubiliar pentru „tricolori”. Dobrovolski este MULȚUMIT de jocul echipei

Sport 29.03.2016 10:35 Vizualizări2323

Naționala de fotbal a Moldovei a reușit să întrerupă seria de meciuri fără victorie, 1-0 cu Andorra, dar jocul echipei a lăsat mult de dorit. Chiar dacă „tricolorii” au dominat adversarul și au avut o posesie covârșitoare în acest meci jubiliar (meciul 200 din istoria echipei naționale - n.r.), partida a fost una anostă și plictisitoare. Unicul gol al meciului a fost marcat de fundașul Igor Armaș (minutul 45+2) dintr-o fază fixă.

Echipa Andorrei s-a apărat aglomerat chiar de la începutul meciului, iar jucătorii noștri, chiar dacă au vrut să joace ofensiv, nu au reușit să găsească breșe în apărarea adversă. Mingea a circulat mai mult la mijlocul terenului și cu foarte multe pase înapoi. Selecționerul Igor Dobrovolski a spus după meci că e mulțumit de rezultat și de felul cu care elevii săi au abordat confruntarea.

„A fost un meci jubiliar și faptul că ne-am impus vorbește de la sine. Este un plus foarte mare că jucătorii au prins la curaj, că vor avea un moral mai bun. Am controlat mingea permanent, dar trebuie să fim conștienți că e foarte dificil să joci cu așa adversari. E mai greu decât cu echipe mult mai puternice. Băieții au fost bravo, deoarece au întrecut adversarii la toate capitolele. Cred că a fost un cantonament foarte util pentru națională”, a spus Dobrik.

Selecționerul se gândește deja la meciul cu Elveția, partidă programată pentru 3 iunie: „Campionatul se încheie pe 20-21 mai, iar ulterior va fi finala Cupei Moldovei. Imediat după finala Cupei, intrăm în cantonament și ne vom pregăti până în ziua meciului”.

Igor Armaș, cel care a marcat unicul gol al partidei, recunoaște că a fost un meci dificil. „Adversarul s-a apărat aglomerat, iar nouă nu prea ne-a reușit să găsim drumul spre poartă. Chiar dacă am câștigat cu Andorra, mai avem multe probleme. Trebuie să fim mai agresivi, să jucăm mult mai bine. Trebuie să fim pregătiți mai bine din punct de vedere fizic, deoarece vom avea mereu probleme ca și în partida cu Andorra”, a menționat fundașul.

La fel de sincer cu sine însuși a fost și mijlocașul Artur Ioniță. „A fost un meci foarte greu, deoarece adversarul s-a închis bine în apărare. În repriza secundă am pasat mult mai bine, chiar dacă mai mult în spate. Puteam face și 2-0. Oricum, trebuie să fim sinceri cu noi – să muncim foarte mult. Nu am făcut un meci bun cu Andorra, dar trebuie să progresăm în continuare. Pe viitor vom întâlni adversari mult mai buni și ne va fi foarte greu. Elveția are jucători foarte valoroși, iar pentru a obține un rezultat bun e necesar să muncim”, a fost concluzia lui Ioniță.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 30.07.2026 30.07.2026 13:34 420 Horoscopul zilei 30.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.65 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri