07:27:47 27.04.2024

VIDEO // 12 OCAZII pentru Moldova, ultimul loc în GRUPĂ. Curtianu nu are nicio victorie, dar nu vrea să PLECE

Sport 15.06.2015 10:37 Vizualizări2664 Autor: Ziarul National

Echipa națională a R. Moldova rămâne pe ultimul loc în grupa preliminară pentru Euro – 2016 după remiza, 1-1, cu Liechtenstein. „Tricolorii” nu au mai câștigat un meci de un an, iar actualul antrenor, Alexandru Curtianu, care avea obiectiv obținerea locul trei în grupă, nici nu se gândește să-și dea demisia.

R. Moldova a început foarte bine partida de la Vaduz și putea deschide repede scorul prin Anatol Cheptine. Gazdele și-au văzut de jocul lor și în minutul 19 au deschis scorul printr-un gol de generic, fără nicio șansă pentru portarul Ilie Ciobanu. Cei din Liechtenstein puteau să dubleze avantajul peste trei minute, dar „tricolorii” au avut noroc la acea fază.

După acest duș rece, elevii lui Curtianu s-au trezit și au pus presiune pe poarta adversă. Pe rând, Alexandru Gațcan (min. 23), Andrei Cojocari (26), Artur Patraș (33) au avut șanse mari să egaleze, după ce au prestat un joc combinativ foarte bun. Golul a venit în minutul 42, atunci când rezerva Nicolae Melinceanu, intrat în locul lui Cheptine, l-a servit perfect pe atacantul Gheorghe Boghiu. Acesta a marcat fără emoții printr-un șut de la 15 metri. Până la pauză, jucătorii noștri puteau să mai marcheze prin Patraș, dar mijlocașul campioanei FC Milsami a avut un șut slab.

După pauză, Boghiu și Melinceanu, care a adus un nou suflu în echipa națională, puteau să ducă echipa în avantaj, dar au ratat pe rând ocazii foarte bune în minutele 60, 61 și 67. Jucătorii din Liechtenstein mai mult s-au apărat, dar au avut o ocazie pe contraatac în minutul 69.

În ultimul sfert de oră, Melinceanu s-a demarcat perfect și a și marcat, dar arbitrul a arătat fanionul pentru că jucătorul nostru s-ar fi aflat în afara jocului. Boghiu putea să marcheze dubla în minutul 81, dar la fel ca și în alte faze a ratat lamentabil. Și Cătălin Carp putea să-și treacă numele pe tabelă, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

R. Moldova a avut în acest meci 12 ocazii clare de gol, iar gazdele doar patru și meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Cu toate că naționala noastră se află într-o pasă proastă și ar fi nevoie de un șoc la echipă, antrenorul Curtianu nu are de gând să-și prezinte demisia de onoare. Mai mult, acest a spus că cel mai important este că echipa începe să joace din ce în ce mai bine și se conturează o formație competitivă.

„Nu am văzut niciodată ca o echipă să aibă atâta noroc (Liechtenstein - n.r.). La fel ca în meciul de la Chișinău, ne-am creat o groază de ocazii. Puteam să câștigăm, dar nu a fost să fie. Am trimis în teren o echipă foarte tânără, o echipă de viitor. Din acest punct de vedere sunt mulțumit. Ne creăm ocazii și jucăm bine pe alocuri, dar deocamdată nu putem să prestăm un joc colectiv foarte bun. Important este că băieții mă ascultă, mă aud, iar asta e important”, a spus Curtianu după meci.

Imediat după partidă, în vestiar a intrat președintele FMF, Pavel Ciobanu. Curtianu nu a dezvăluit despre discuția cu președintele FMF, care anterior i-a cerut demisia de onoare în cazul unui eșec cu Liechtenstein. „Pavel Ciobanu a fost supărat după meci, la fel cum am fost cu toții. Dânsul i-a îndemnat pe toți să nu lase mâinile în jos și să muncească în continuare. Nu cred că e vorba de o pasă neagră în istoria naționalei, ci un nou început în crearea unei echipe veritabile”, a conchis selecționerul.

În cadrul aceleiași grupe Rusia a cedat în fața propriilor suporteri în fața Austriei, scor 0-1, iar Suedia a câștigat meciul cu Muntenegru, 3-1.

Austria e pe primul loc după șase partide – 16 puncte, Suedia – 12 puncte, Rusia – 8 puncte, Muntenegru – 5 puncte, Liechtenstein – 5 puncte și R. Moldova – 2 puncte.

Naționala R. Moldova va disputa următorul meci pe 5 septembrie în Austria.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...