R. Moldova REZISTĂ. Autoritățile au identificat SOLUȚII pentru ca cetățenii să nu stea pe întuneric din cauza armatei Rusiei
1585
În ciuda provocărilor fără precedent cauzate de atacurile armatei Rusiei asupra infrastructurii regionale, R. Moldova, ajutată de România și Ucraina, demonstrează o reziliență remarcabilă. Astăzi, 25 martie 2026, autoritățile au reușit acoperirea integrală a consumului de energie electrică fără a apela la energie de avarie, demonstrând că solidaritatea regională și managementul eficient pot menține becurile aprinse în casele cetățenilor.
Printr-un efort coordonat între Guvern, SA Energocom și Moldelectrica, R. Moldova a accesat cu succes capacități de energie pe piața „Intra-Day”. Această soluție a fost posibilă posibilitatea unei cooperări de a se cu operatorii de transport din România, Ucraina și alte țări partenere, asigurând fluxul necesar de electricitate pentru întreaga zi de miercuri.
Acest succes vine într-un moment de maximă tensiune, după ce atacurile militare asupra sudului Ucrainei au scos din funcțiune linia strategică Vulcănești–Isaccea , afectând grav infrastructura aflată în proprietatea țărilor noastre.
Deși pentru date de 25 martie necesare este acoperit 100% din surse comerciale, autoritățile rămân sincere și transparente cu cetățenii: sistemul funcționează încă sub presiune. Din cauza limitărilor tehnice de import, riscul unor deconectări punctuale în zilele următoare nu a dispărut complet.
„Îndemnăm consumatorii să utilizeze rațional electricitatea în orele de vârf, pentru a avea atât facturi mai mici, cât și pentru a asigura fiabilitatea sistemului electroenergetic”, se arată într-un comunicat remis de Energocom.
Amintim că de astăzi, 25 martie 2026, în R. Moldova a intrat în vigoare starea de urgență în sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile. Măsura a fost luată după atacurile rusești asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei, inclusiv aflate în proprietatea Moldovei, care au afectat și linia electrică Vulcănești–Isaccea.
„Scopul stării de urgență este de a proteja infrastructura critică, de a asigura continuitatea furnizării energiei și de a preveni deconectările necontrolate. Fiecare dintre noi poate contribui la stabilitatea sistemului energetic folosind energia responsabil, evitând funcționarea simultană a aparatelor mari și încărcând telefoanele și dispozitivele esențiale în afara orelor de consum maxim, dimineața și seara. Autoritățile vor interveni rapid în caz de risc și vor ajusta consumul de energie pentru a proteja serviciile sociale vitale, dar și în vederea menținerii ordinii publice. Fiecare gest contează, prin consum responsabil ne asigurăm că energia ajunge acolo unde este cea mai mare nevoie, iar sistemul energetic va putea să rămână stabil până la normalizarea situației”, comunică Ministerul Energiei.
26.03.2026
11:01
23.12.2024
14:31
02.02.2023
17:30
09.09.2022
15:47
09.08.2022
11:09
25.01.2022
16:25
18.01.2022
17:18
21.12.2021
10:02
22.10.2021
11:52
01.04.2021
18:59
24.06.2026
20:50
24.06.2026
20:38
24.06.2026
19:49
24.06.2026
18:49
24.06.2026
17:59
24.06.2026
17:38
24.06.2026
17:34
24.06.2026
17:18
24.06.2026
16:02
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:38
24.06.2026
15:27
24.06.2026
15:25
24.06.2026
15:17
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
Adevăratul motiv al războiului dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan nu ar avea legătură cu alegerile: Planul secret pentru UNIREA României cu Republica Moldova
Alertă în Orhei: Un aparat de zbor necunoscut, cel mai probabil o dronă, a EXPLODAT lângă satul Lopatna
Pregătiri în regim de URGENȚĂ pentru alegerea unui nou Mitropolit al Basarabiei
Lucrările la noul centru TBC de la „Marius Nasta” repornesc după deblocarea finanțării de 1,2 miliarde lei


















