Stiri

TEROAREA a LOVIT în noaptea de REVELION. Zeci de OAMENI au fost UCIŞI. Reacția lui Igor Dodon

Știri 01.01.2017 11:44 Vizualizări11892
TEROAREA a LOVIT în noaptea de REVELION. Zeci de OAMENI au fost UCIŞI.  Reacția lui Igor Dodon

Cel puţin 39 de persoane au fost ucise, iar alte 69 au fost rănite într-un atac terorist comis de Revelion într-unul dintre cele mai populare cluburi de noapte din Istanbul, la scurt timp după miezul nopţii. Printre victime se numără cel puţin 15 străini. Atacatorul ar fi fost deghizat într-un costum de Moş Crăciun când a început să tragă cu o armă de tip Kalaşnikov.

Atacul a fost comis de un individ care avea o armă automată de tip Kalaşnikov, în Clubul de noapte Reina, situat în zona Ortakoy din Istanbul, pe malul Bosforului. Atacatorul este încă în libertate, autorităţile turce declanşând de mai multe ore operaţiunea de căutare.


Multe persoane au sărit în Canalul Bosfor pentru a scăpa de focurile de armă, iar poliţia a întreprins operaţiuni de salvare din apă.

Cel mai probabil, atacul terorist este opera organizaţiei teroriste Stat Islamic sau a insurgenţilor separatişti din cadrul Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK).

„Un terorist cu o armă puternică a comis un atac brutal, a deschis focul spre oameni nevinovaţi care sărbătoreau venirea Noului An", a declarat primarul din Istanbul, Vasip Sahin.

Potrivit cotidianului Hurriyet, în club erau 700-800 de persoane în momentul atacului terorist, iar agresorul striga în limba arabă, un indiciu că ar putea fi un membru al reţelei fundamentaliste sunnite Stat Islamic

Cu o reacție a venit și președintele R. Moldova, Igor Dodon. „Din păcate, prima ştire venită de peste hotare în noul an este despre un nou atentat terorist, care a avut loc în Turcia. În urma acestuia şi-au pierdut viaţa zeci de persoane, printre care şi cetăţeni străini. Urmează să precizăm dacă printre victime sunt şi concetăţeni de-ai noştri, deși după primele informații ei nu sunt. Transmit condoleanțele mele poporului turc și președintelui Recep Tayyip Erdoğan în legătură cu acest act terorist înfiorător care s-a produs la Istambul în noaptea de Revelion. Noi condamnăm acțiunile inumane și criminale ale agresorilor care utilizează teroarea ca armă de presiune și intimidare împotriva oamenilor nevinovați, împotriva civililor, împotriva echilibrului mondial și așa fragil”, a menționat Dodon.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri