02:52:47 05.07.2025
Stiri

Sechestre de peste 2 000 000 de lei aplicate de ARBI, inclusiv un cont bancar, o încăpere locativă și un mijloc de transport

Actualitate 07.08.2023 10:18 Vizualizări1358
Sechestre de peste 2 000 000 de lei aplicate de ARBI, inclusiv un cont bancar, o încăpere locativă și un mijloc de transport

Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale (ARBI) a emis săptămâna trecută ordonanțe de sechestru, în baza delegațiilor Procuraturii Anticorupție (PA) și Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), pe trei bunuri în valoare de circa 2 000 000 de lei.

Potrivit ARBI, printre acestea se numără un cont bancar, o încăpere locativă și un mijloc de transport.

În prezent, instituția în examinare 117 de delegații pe 85 de cauze penale în privința a 182 de subiecți.

De asemenea, Direcția generală asigurare operativă a efectuat două expertize criminalistice și opt IT, în procedură fiind alte 55 de expertize.

Ofițerii de urmărire penală au pornit 12 cauze penale și au propus pentru transmitere în judecată două cauze penale. La momentul actual, Centrul național Anticorupție gestionează 373 de dosare.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte