Orașul unde Crăciunul este sărbătorit zilnic, de 40 de ani
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Orașul unde Crăciunul este sărbătorit zilnic, de 40 de ani](/getimages/300x1000x2/large/05339e46f54bdbada3e360558f319b40.jpg)
Situat în centrul istoric al oraşului german Rothenburg ob der Tauber, Magazinul Crăciunului „Kathe Wohlfahrt”, unde Crăciunul se sărbătoreşte în fiecare zi, a împlinit în acest an patru decenii de existenţă.
Magazinul Crăciunului sau Oraşul Crăciunului a fost inaugurat la Rothenburg în 25 iunie 1977, prin deschiderea „Christkindlmarkt”, primul târg cu articole de Crăciun, exact în locul în care funcţionează şi astăzi, potrivit Agerpres.
Ideea s-a materializat prima oară în 1964, când Käthe şi Wilhem Wohlfahrt au înfiinţat la Herrenberg o firmă de distribuţie cu amănuntul a decoraţiunilor de Crăciun, fapt ce a atras mulţi clienţi, iar afacerea, denumită „Käthe Wohlfahrt”, a început să crească.
Primii clienţi ai articolelor de Crăciun din Herrenberg au fost în special militarii americani care staţionau în acea zonă. După 13 ani, afacerea „Käthe Wohlfahrt” a luat o nouă turnură, după ce decoraţiunile de Crăciun au început să fie solicitate tot timpul anului, iar numărul articolelor a început să crească.
Din documentele primite la intrarea în Magazinul Crăciunului „Käthe Wohlfahrt” din Rothenburg aflăm că, datorită cerinţei foarte mari pe parcursul întregului an şi a faptului că şi-a mărit numărul de produse, firma a început să caute noi spaţii de depozitare şi de vânzare.
„Familia Wohlfahrt s-a gândit dacă să rămână sau nu la Herrenberg, iar atunci un cunoscut le-a sugerat să se mute în oraşul medieval Rothenburg (Rothenburg ob der Tauber) situat la peste 100 de kilometri de Herrenberg.
În acest orăşel istoric familia Wohlfahrt a achiziţionat două case situate una lângă cealaltă, iar atunci le-au venit noi idei: amenajarea magazinului ca un târg tradiţional german de Crăciun, care să redea tot anul o atmosferă specifică Crăciunului. Dacă la început localnicii au privit cu scepticism ideea, turiştii au apreciat-o din plin şi astfel s-a dus renumele acestei afaceri cu articole de Crăciun. În cele din urmă, germanii au început să fie mai entuziasmaţi. Conceptul a fost atât de nou, încât, după doar un an de la mutarea în Rothenburg, presa a devenit extrem de interesată”, se arată în documentele de prezentare.
Fiul lui Käthe şi Wilhem Wohlfahrt, Harald Wohlfahrt, îşi aminteşte că, atunci când familia sa a început să facă reclamă la târgurile internaţionale pentru Crăciunul German de la Rothenburg, „mulţi au zâmbit”. „Abia mult mai târziu au observat şi alţii că sărbătoarea Crăciunul german a devenit un brand de export”, a explicat Harald Wohlfahrt.
Aşa au fost puse bazele turismului de nişă prin descoperirea târgurilor de Crăciun din Germania.
Continuarea AICI!
![](/getimages/620x2000x2/large/fec75221369a0654d28dffefc00c6352.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a55478606ea2960c6a7e4f84c78f98e2.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/347f5e20b8aa4fbe53a6f324d72bf834.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a5d6c0afcf443b5d73dd50800a68b3e7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/9dd86049572a5aaafde6c29989843c18.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/77b73be4b36a6757549d1a0d87641be4.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a95dadd78e57c3d772a067ccbe8b385a.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/d0a022a1afdd0fa93622d47d07ca3e3f.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/4b2699bd6eff098b2e0e36c01e975feb.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/7c4070b86a67b4b91705e687ead9f894.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/d2c0614176c9fe328cfc816da3f9443c.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)