Chișinău: Pe 9 mai vom sărbători Ziua Europei
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Chișinău: Pe 9 mai vom sărbători Ziua Europei](/getimages/620x2000x2/large/5b443a06360275d3562c8847585fce07.jpg)
Ziua de 9 mai a fost declarată Ziua Europei şi va fi sărbătorită la Chişinău anual în Piaţa Marii Adunări Naţionale (PMAN). O dispoziţie în acest sens a semnat primarul general al municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă.
„Decizia a fost luată în scopul promovării integrării europene a R. Moldova şi, în perspectivă, până la aderarea completă şi definitivă a ţării noastre la Uniunea Europeană”, a declarat primarul capitalei.
Dorin Chirtoacă şi-a exprimat speranţa că şi Parlamentul R. Moldova va aproba o decizie similară în perioada următoare.
În acelaşi timp, „ziua victoriei asupra fascismului” şi sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, care la fel sunt marchate pe 9 mai, vor continua să fie organizate la Complexul Memorial „Eternitate” din Chișinău.
Menţionăm că ziua de 9 mai a fost declarată de Parlamentul European – Ziua Europei, fiind sărbătorită în toate statele membre ale UE.
![](/getimages/620x2000x2/large/4f7fbc2362cc869eadb3a7514a87fb36.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/41d30f77301502c077a77b8d44dc70da.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/f05112919cb4ac0e7e7d813426269903.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/6c3e8f0251a1322a4d1f5cd746380f6d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/e472b3e04f825ac9dd4fab2d3af432dc.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/98889d87be0a00db463abd58d6495402.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/c7c265e14a8245562649885dc9ee0383.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/fec1a560dc81fa84463706fd81315de3.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/92c9f75c50c7cda296cfdbc00956335a.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/98fac5f2994901aee0f355dfabab5cec.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/6d6696dffc953583ba59ec6ee432107a.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)