11:33:51 29.03.2024

Nimeni nu-i dădea vreo şansă la Barcelona, dar a reuşit să atingă o bornă istorică. Jucătorii lui Valverde au egalat un record stabilit de maşinăria de fotbal a lui Guardiola

Sport 18.02.2018 16:20 Vizualizări1875 Autor: Ziarul National

FC Barcelona s-a impus, sâmbătă, în deplasarea cu Eibar, scor 2-0, şi a pus capăt unei serii de egaluri consecutive în campionat. În urma victoriei cu Eibar, Barcelona a ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere în La Liga, iar Valverde a egalat recordul stabilit de Guardiola în sezonul 2010-2011. Dacă nu va ceda în partida cu Girona de pe teren propriu, Valverde îl va detrona pe tehnicianul care în prezent o antrenează pe Manchester City.

Catalanii au deschis scorul rapid în Ţara Bascilor, Luis Suarez marcând după un sfert de oră de joc pentru 1-0. Messi l-a lansat superb pe uruguayan, care l-a depăşit elegant pe portarul Dmitrovic şi a trimis cu mult calm în plasă. Gazdele nu au stat la cutie şi au încercat să dea o replică pe măsură. Orellana a nimerit bara transversală la numai patru minute de la reuşita lui Suarez. În partea secundă, japonezul Inui le-a dat bătăi de cap oaspeţilor, dar n-a reuşit în niciun rând să trimită periculos spre poarta apărată de Ter-Stegen. Jordi Alba a închis tabela în final, când bascii deja evoluau în zece oameni ca urmare a eliminării lui Orellana din minutul 66. Messi a ratat singur cu Dmitrovic, dar Alba a urmărit şi a înscris pentru 2-0.

Barcelona s-a distanţat din nou la zece puncte de Ateltico Madrid, după acest succes. Trupa lui Simeone primeşte vizita lui Athletic Bilbao, duminică, de la 17:15. Real Madrid e la 20 de puncte de rivala FC Barcelona, dar are două jocuri în minus. Într-o altă partidă disputată sâmbătă în La Liga, FC Sevilla a învins Las Palmas, scor 2-1, şi a urcat pe locul 5, cu 39 de puncte.

29.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Încă o dată despre u...

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?