Judecătoria Botanica a rămas fără președinte
2013
Președintele Judecătoriei Botanica Ion Druță va fi magistrat la Curtea Supremă de Justiție. Transferul în altă funcție a fost votat astăzi de Parlament.
Candidatura magistratului a fost înaintată de Consiliul Superior al Magistraturii la cererea Colegiului pentru selectarea şi cariera judecătorilor. Instituția a apreciat vechimea în muncă a magistratului, eficienţa şi integritatea în funcţia de judecător, cunoaşterea limbilor străine, precum și gradul ştiinţific şi experienţa didactică.
Tot astăzi, Parlamentul a desemnat un nou membru al Consiliului Concurenței. În această funcție a fost numit fostul viceministru al Dezvoltării Regionale și Construcțiilor, Veaceslav Guţuţui. Comuniștii au refuzat să susțină candidatura acestuia deoarece a fost înaintată de Partidul Liberal Democrat.
După votul deputaților, Ion Druță și Veceslav Guțuțui au fost felicitați de spicherul Igor Corman și au depus jurământul în fața legislatorilor.
05.12.2019
15:26
01.10.2019
18:01
15.10.2013
15:15
29.08.2013
16:43
15.07.2013
13:07
25.06.2026
13:42
24.06.2026
20:50
24.06.2026
16:02
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:38
25.06.2026
13:42
25.06.2026
12:38
25.06.2026
09:25
25.06.2026
08:42
25.06.2026
07:53
25.06.2026
07:36
25.06.2026
07:13
25.06.2026
06:46
25.06.2026
06:43
25.06.2026
06:26
25.06.2026
05:58
25.06.2026
05:03
25.06.2026
04:04
25.06.2026
03:42
25.06.2026
02:35
24.06.2026
20:50
24.06.2026
20:38
24.06.2026
19:49
24.06.2026
18:49
24.06.2026
17:59
24.06.2026
17:38
24.06.2026
17:34
41 de licee din Moldova au elevi cu media 10 la bacalaureat 2026
Trump contestă implicarea SUA în bombardarea şcolii din Minab, unde 120 de copii au fost ucişi
CEIISS refuză investițiile FLY ONE într-un domeniu strategic și aplică clauza de schimbare a controlului, dar compania își continuă zborurile


















