19:30:21 02.05.2026
Stiri

„Există viaţă după moarte”. Experienţa incredibilă a unui medic anestezist

Știri 31.05.2017 13:30 Vizualizări2675
„Există viaţă după moarte”. Experienţa incredibilă a unui medic anestezist sursa: google.ro

Una dintre cele mai impresionante apariţii contemporane paranormale este relatată de dr. Elisabeth Kubler Ross, în cartea ei „Moartea este un răsărit de soare”. Medic anestezist într-un spital de urgenţă american, a fost primul specialist care a studiat fenomenele legate de apropierea morţii, însoţind mii de muribunzi în călătoria lor către pragul dintre lumi.

Într-o zi, pe când femeia urca cu liftul la sala de curs a universităţii unde lucra ca profesor-invitat, Elisabeth Kubler Ross a observat o femeie. Se uita fix la ea şi zâmbea. Uluită, doctoriţă şi-a dat seama că are în faţă pe una dintre fostele sale paciente de la urgenţă, care murise în urmă cu un an.

Apariţia era vaporoasă, dar nu transparentă, nu se vedea prin ea. „Dr. Ross – i s-a adresat femeia cu o voce clară – iertaţi-mă, dar a trebuit să revin. Îmi permiteţi să va însoţesc până acasă? Va aştept până terminaţi seminarul.”

„Sunt medic cu două specializări”, comentează întâmplarea, în carte, dr. Elisabeth Ross. „Psihiatru şi anestezist. Am lucrat multă vreme cu bolnavi schizofrenici şi îi iubesc. Când îmi descriu halucinaţiile lor vizuale, le răspund: «Ştiu, vedeţi o fecioară pe perete. Dar eu n-o pot vedea». Acum, îmi spuneam aceleaşi lucruri şi mie: «Elisabeth, tu ştii că vezi această moartă în faţa ta. Dar nu poate să fie adevărat». În timpul drumului cu maşina până acasă, mă întrebam dacă ceea ce se întâmplă este posibil. Îmi repetăm: «Sunt prea obosită. Am nevoie de o vacanţă. Trebuie să ating această arătare ca să văd dacă există cu adevărat».”

Dr. Ross a întins mâna către femeie, să vadă dacă la atingere ea se va risipi. I-a atins pielea, ca să vadă dacă e caldă sau rece. „A fost cea mai teribilă experienţă din viaţă mea”, spune ea.

„Când am ajuns la uşa locuinţei mele, a deschis-o ca şi când eu aş fi fost invitata ei. Cu o delicateţe irezistibilă, mi s-a adresat: «Dr. Ross, a trebuit să vin de pe lumea de dincolo, pentru două motive: mai întâi, ca să va mulţumesc pentru tot ceea ce aţi făcut pentru mine înainte de a muri. Dar adevăratul motiv al prezenţei mele aici este o rugăminte: nu abandonaţi cercetarea dvs. asupra morţii, nu acum».

O priveam, spunându-mi întruna că nu este adevărat. Îmi amintisem şi numele: femeia din faţa mea se numea Eva Schwarz, murise şi fusese îngropată în urmă cu un an. În plus, eu nu credeam în vedenii şi apariţii din lumea de dincolo.”

Ca să se convingă că nu visează, Elisabeth Ross a atins câteva obiecte familiare de pe birou. A pipăit lemnul mesei, scaunul pe care şedea. Toate erau concrete, prezente, nu visa. Musafira bizară a întrebat-o atunci dacă ştia cum îl poate găsi pe preotul care o împărtăşise înainte de moarte, în camera de spital.

Omul de ştiinţă care era dr. Ross a avut atunci o tresărire de luciditate. „Preotul locuieşte în prezent la Urbana. Ar fi fericit să primească de la dvs. câteva cuvinte în scris. Uitaţi un creion şi-o hârtie.” Apariţia a luat ustensilele, notând câteva litere pe coala de hârtie imaculată: Eva Schwarz.

„Bineînţeles – spune Elizabeth Ross – am păstrat hârtia aceea că pe-o comoară. Nu i-am putut împărtăşi nimănui experienţa mea atât de terifiantă, dar hârtia aceea am pus-o într-o ramă şi o ţin la mine în birou.”

Sursa: formula-as.ro

Autor: Ziarul National
Top stiri
02.05.2026 08:47 498 Horoscopul zilei 02.05.2026
01.05.2026 08:42 759 Horoscopul zilei 01.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.28 1 RON 3.97 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte