Stiri

DOC // Ce presupune STAREA de URGENȚĂ instituită în R. Moldova pentru următoarele 60 de zile: Parlamentul se convoacă pentru a lua o decizie vizavi de prevenirea extinderii pandemiei de COVID-19

Politică 17.03.2020 10:15 Vizualizări3745
DOC // Ce presupune STAREA de URGENȚĂ instituită în R. Moldova pentru următoarele 60 de zile: Parlamentul se convoacă pentru a lua o decizie vizavi de prevenirea extinderii pandemiei de COVID-19

Parlamentul se convoacă astăzi la amiază în ședință pentru a examina propunerea Guvernului de a institui stare de urgență în R. Moldova începând cu 17 martie 2020 și până la 15 mai 2020.

Pe durata stării de urgenţă, Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova va emite dispoziţii cu caracter executoriu pentru conducătorii autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale, ai agenţilor economici, ai instituţiilor publice, precum şi pentru cetăţeni.

Printre acestea se numără instituirea unui regim special de intrare şi ieşire din republică, instituirea unui regim special de circulaţie pe teritoriul ţării, introducerea regimului de carantină şi luarea altor măsuri sanitaro-antiepidemice obligatorii, stabilirea unui regim special de lucru pentru toate entităţile, interzicerea desfăşurării adunărilor, manifestaţiilor publice şi a altor acţiuni de masă, dispunerea, la necesitate, a raţionalizării consumului de alimente şi de alte produse de strictă necesitate.

CITIȚI și VIDEO // VÂRSTA pacienților infectați cu COVID – 19 în R. Moldova. O persoană este în stare gravă, iar medicii fac tot posibilul să-i salveze viața. Ce se întâmplă cu celelalte 28 de persoane infectate

De asemenea, Comisia respectivă poate modifica procedura de numire în funcţie şi de destituire a conducătorilor agenţilor economici şi ai instituţiilor publice, interzice demisia lucrătorilor, cu excepţia cazurilor prevăzute de actele normative, pentru această perioadă, chema cetăţenii pentru prestări de servicii în interes public etc.

CITIȚI și ZECE cazuri de COVID-19 în raionul Hâncești: Asistentul medical din Bălceana s-a îmbolnăvit de la femeia revenită din Italia și și-a infectat ulterior propria familie

Starea de urgenţă va intra în vigoare la data adoptării de către Parlament a hotărârii prin care a fost instituită.


Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.53 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri