CINCI ani de închisoare pentru directoarea Liceului „Nicolae Iorga”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
Directoarea Liceului „Nicolae Iorga”, Valentina Iurco, învinuită de corupere pasivă, a fost condamnată astăzi la cinci ani de închisoare cu executare. De asemenea, aceasta a mai fost privată de dreptul de a ocupa anumite funcţii pe o perioadă de doi ani, fiind obligată să achite şi o amendă în mărime de 20 de mii de lei.
Femeia a fost arestată chiar în sala de judecată a Judecătoriei Botanica.
Amintim că directoarea a fost reţinută în flagrant pe 28 august 2013, după ce procurorii şi ofiţerii anticorupţie au reuşit să documenteze acţiunile ilicite ale acesteia. Femeia a fost acuzată că ar fi extorcat şi primit de la părintele unui elev 600 de euro pentru a-l admite, prin transfer, la studii în liceul pe care-l conduce.
În cadrul percheziţiei efectuate în biroul de serviciu, femeia a predat benevol suma de bani primită de la părinţii elevului.
Sentința este cu drept de atac.
Video: Curaj.tv
![](/getimages/620x2000x2/large/cb2b2c6bea0843560eb0fab813880212.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/2ac20e224df9e8663333ee3b55091ca9.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/68cdd6ba097d1ea6726327f2456d1103.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/5ed80382234eea1977f7d8090773265d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/aefd1b83ee0c652c7a75ad02bd904286.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/c5b6add77cd979beaaa88d90c3e3e675.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/b969c7393fafff1ef6733379aa761cdd.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/83af36bcc2f51f2988ebbd0ba045c2b8.png)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/369427af3dec9c5b12528df31611a311.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/ae95b192881963c8494fd0c4fc7aebd9.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/f0bb1ed69d15addffca833bc10e02966.png)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)