17:24:28 09.05.2024

VIDEO // Victorie ISTORICĂ pentru naționala de fotbal a R. Moldova. „Tricolorii” au avut o revenire de senzație cu Polonia lui Robert Lewandowski. Nicolaescu l-a eclipsat pe starul Barcelonei

Actualitate 20.06.2023 23:56 Vizualizări6189 Autor: Ziarul National

Naționala de fotbal a R. Moldova a obținut o victorie istorică împotriva reprezentativei Poloniei, scor 3-2, în cel de-al patrulea meci din preliminariile Campionatului European 2024, grupa E.

Milik a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 12, din pasa lui Lewandowski. Cei doi atacanți au făcut schimb de roluri, iar Robert a dus scorul la 2-0 în minutul 34, cu un șut plasat, după pasa lui Milik.

„Tricolorii” au ieșit montați din vestiare și au reușit să provoace șocul etapei în preliminarii.

Ion Nicolaescu a marcat în minutul 48, cu un șut din marginea careului. Vârful moldovean a reușit „dubla” cu o execuție din afara careului, la firul ierbii, și a egalat situația pe tabelă.

Au fost reușitele cu nr. 11 și 12 ale atacantului nostru pentru naționala Moldovei în cele 35 de partide jucate! Atacantul echipei Beitar Ierusalim a depășit astfel recordul selecționerului Serghei Cleșcenco (11 goluri), care data din anul 2006.

Echipa noastră nu s-a mulțumit cu remiza și a produs marele șoc al preliminariilor.

Vladyslav Baboglo a trimis imparabil cu capul în poarta lui Szczesny, din centrarea lui Maxim Cojocaru, în minutul 85.

În celălalt meci al grupei, Insulele Feroe - Albania 1-3.

Astfel, R. Moldova a trecut peste Polonia în grupa E, 5 puncte față de 3. „Tricolorii” sunt pe locul 3, după Cehia (locul 1) - 7 puncte și Albania - 6 puncte.

Moldova - Polonia 3-2

Au marcat: Ion NICOLAESCU (48, 79), Vladislav BABOGLO (85) / Arkadiusz MILIK (12), Robert LEWANDOWSKI (34)

09.05.2024 08:45 Ziarul National Nicolae Enciu // 9 mai - simbol al un...

07.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Cine trage dintre no...

03.05.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Să nu ne deprindem, ...