21:53:35 19.04.2024

VIDEO // Frustrare în rândul „tricolorilor” după o nouă ÎNFRÂNGERE în preliminariile CM-2018. „Dacă vom demonstra un asemenea CARACTER la fiecare meci, atunci norocul nu ne va ocoli”

Sport 06.09.2017 13:59 Vizualizări2917 Autor: Ziarul National

Naționala noastră a ținut în șah 80 de minute selecționata Țării Galilor, care luptă pentru un loc la Campionatul Mondial din Rusia, dar a pierdut cu 0-2 pe teren propriu. Moldova rămâne pe ultimul loc în grupă și după cel mai bun meci din preliminarii, iar selecționerul Igor Dobrovolski urmează să facă schimbări masive în lot, în cazul în care își va păstra postul.

Meciul de ieri-seară de la Chișinău s-a jucat cu casa închisă. Stadionul „Zimbru” a fost arhiplin după o lungă perioadă de timp, probabil de la meciul cu Anglia de acum câțiva ani. Afectat după rezultatul din partida cu Serbia, atunci când jucătorii practic nu au mișcat pe teren, Dobrovolski a venit cu cel puțin trei surprize în primul 11. I-a titularizat pe tinerii Dinu Graur și Artiom Rozgoniuc, precum și pe mijlocașul Alexandru Pașcenco. Rozgoniuc, aflat la primul meci pentru națională, a avut sarcina să-l anihileze pe starul lui Real Madrid, Gareth Bale.

Așa cum s-a așteptat toată lumea, galezii au început în forță partida și s-au instalat în jumătatea noastră. Totuși, în comparație cu meciul de la Belgrad, pierdut cu 0-3, jucătorii noștri au fost mult mai motivați și au jucat la sacrificiu. S-au apărat exemplar cu aproape toată echipa, iar în minutul 65 puteau chiar să dea lovitura de grație. Artur Ioniță a driblat în careul oaspeților un adversar și l-a observat pe Radu Gânsari demarcat. Totuși, atunci când era pe punctul să-i pună mingea pe tavă lui Gânsari, un adversar a deviat pasa.

Galezii au continuat însă să atace, pentru că un rezultat de egalitatea i-ar fi scos din lupta pentru obținerea locului de baraj la CM-2018. Cu zece minute înainte de finalul partidei, atacantul Hal Robson-Kanu a scăpat din marcajul lui Alexandru Epureanu și a făcut 1-0, după o centrare perfectă a puștiului de 17 ani, Woodburn. În minutele de prelungire ale partidei, Ramsey a făcut 2-0, după un șut de la marginea careului de 16 metri, care a fost deviat de Epureanu.

Selecționerul Igor Dobrovolski a menționat la finalul partidei că-i este foarte greu să comenteze ce s-a întâmplat, mai ales că echipa sa iarăși a pierdut. „În meciul cu galezii băieții au fost bravo. Am pierdut, dar nu avem ce face. Vreau să le mulțumesc suporterilor că au fost la stadion și ne-au susținut până la finalul partidei. De ce nu avem șansă? Cred că am cedat la finalul meciului, atunci când am început să ne agățăm de rezultat. Cred că trebuia să rezistăm și să încercăm să împingem jocul spre mijlocul terenului. Una peste alta, băieții au dat dovadă de caracter. Dacă la fiecare meci vor avea o asemenea atitudine, atunci norocul va fi și de partea noastră. Norocul nu te poate ocoli tot timpul, dacă joci la sacrificiu”, a precizat selecționerul.

Și căpitanul Alexandru Epureanu a recunoscut că echipa noastră a arătat mult mai bine decât în partida cu Serbia. „Cred că am făcut cel mai bun meci din preliminarii, dacă e să mă refer la dăruirea cu care am jucat. Poate nu am jucat cel mai frumos fotbal, dar băieții s-au străduit. Mai avem mult de muncă în acest sens. Sper că le-am creat probleme mari galezilor. Poate că acest stil de joc ne poate ajuta la obținerea rezultatelor. Să devenim o echipă care joacă urât, dar căreia nu-i poți lua punctele în partidele de pe teren propriu”, a conchis căpitanul naționalei.

Pentru tricolori urmează ultimele dueluri din Campania preliminară cu Irlanda (6 octombrie, Dublin) și Austria (9 octombrie, stadionul Zimbru).

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...