Capra face, oaia trage


Punct de sprijin
Proiectul politicii bugetar-fiscale a fost aprobat de Comisia parlamentară de profil și urmează să fie votat în Parlament, intrând în vigoare până la sfârșitul lunii aprilie.
Ca de obicei, cu întârziere. Dar deja e o tradiție de ani buni. Ce ne sugerează acest proiect? Prima impresie este că ni se va strânge șurubul și mai tare. Pentru că bugetul are foarte mare nevoie de bani. Așa ne zice ministrul Finanțelor. Iar măsurile prevăzute de proiect ar trebui să majoreze veniturile cu 600 mil. de lei. Aparent, bună intenție. Aici trebuie să facem o pauză și să recapitulăm.
Întrebarea-cheie este – de ce bugetul are nevoie de bani suplimentari? Poate avenit timpul să avem un buget de dezvoltare, despre care vorbesc experții de atâția ani? Ca să investim mai mult în economie. Iar dacă investim – creăm locuri de muncă, cresc salariile, pensiile etc. Ba bine că nu. Pur și simplu, avem nevoie de bani ca să legăm tei de curmei. Bugetul nostru și așa era ca și antereul lui Arvinte. Iar după isprava guvernării cu furtul miliardului, au rămas mai multe găuri decât mâneci. Și pentru că gașca de la guvernare nu are de gând să-l întoarcă, îl vom întoarce noi toți. Pe parcursul a 25 de ani.
Continuarea articolului o puteți citi pe print în ediția de azi a Ziarului NAȚIONAL, pe care îl găsiți în fiecare chioșc de presă.














































































