05:21:38 02.04.2026
Stiri

Un polițist ar fi cerut 45 000 de lei de la un șofer prins beat la volan, iar acum riscă să stea șase ani la PUȘCĂRIE

Anticorupție 25.04.2019 13:40 Vizualizări2062
Un polițist ar fi cerut 45 000 de lei de la un șofer prins beat la volan, iar acum riscă să stea șase ani la PUȘCĂRIE protv.md
Poză simbol

Un poliţist din cadrul Serviciului supraveghere tehnică şi accidente rutiere al Inspectoratului de Poliţie Drochia, care ar fi cerut 45 000 de lei de la un şofer pentru a-l ajuta să scape de pedeapsă după ce l-a prins beat la volan, a fost reținut de procurorii anticorupție.

Cauza a fost pornită după ce şoferul s-a adresat cu o plângere la CNA. Șoferul menționează că polițistul cu pricina l-a asigurat că ar avea influenţă asupra unor judecători şi procurori din Drochia şi că-i poate determina să nu-l tragă la răspundere penală şi să nu-l lipsească de dreptul de a conduce.

Reţinerea polițistului cercetat pentru trafic de influență a avut loc chiar în apropierea Inspectoratului de Poliţie Drochia. În prezent, inspectorul este reţinut pentru 72 de ore.

Dacă va fi găsit vinovat, polițiștul riscă până la 6 ani de închisoare, amendă şi privarea de dreptul de ocupa funcţii publice.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.29 1 USD 17.49 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte