Stiri

Spicherul Candu l-a DAT AFARĂ de la ședința Parlamentului pe consilierul prezidenția al lui Igor Dodon: „Ne vom descurca și fără dumneavoastră”

Politică 27.09.2018 10:37 Vizualizări10175
Spicherul Candu l-a DAT AFARĂ de la ședința Parlamentului pe consilierul prezidenția al lui Igor Dodon: „Ne vom descurca și fără dumneavoastră”

Președintele Parlamentului Andrian Candu l-a alungat astăzi, de la ședința Legislativului, pe Maxim Lebedinschi, consilierul prezidențial al președintelui Igor Dodon, pe motiv că acesta ar fi făcut „atac la persoană” și ar fi încălcat astfel Regulamentul Parlamentului.

„Ne vom descurca și fără dumneavoastră”, i-a transmis Candu lui Lebedinschi, afirmând că acesta este în Parlament pentru a reprezenta interesele Președinției, nu „a ataca pe cineva”.

Lebedinschi luase cuvântul în cadrul discuțiilor care vizau o inițiativă a Partidului Liberal de a crea o comisie de anchetă în cazul expulzării ilegale a celor șapte profesori și manageri turci de la rețeaua de licee „Orizont”, dând vina pe Vladimir Voronin și pe liberali, care „au delegat vicedirector la Serviciul de Informații și Securitate”, că ar purta „responsabilitatea” pentru operațiunea de expulzare a profesorilor turci.

Liderul liberalilor, Mihai Ghimpu, și-a argumentat propunerea prin faptul că explicațiile organelor de drept „au fost de ochii lumii”, mai ales că o parte din persoanele expulate solicitase azil politic în R. Moldova. Ghimpu a sugerat că în acest caz ar fi fost „o înțelegere între președintele vostru și Recep Erdogan” și de aceea ar fi necesar de a vedea dacă au fost respectate procedurile de expluzare a profesorilor turci.

Socialistul Vlad Bătrâncea a sărit în apărarea lui Dodon, afirmând că acestuia i-au fost luate „toate atribuțiile” și nu ar fost implicat în acest caz.

Ghimpu a revenit și a spus că nu l-a avut în vedere pe Dodon, ci pe Vlad Plahotniuc.

„Domnul Plahotniuc nu este aici pentru a văda o replică, dar o să v-o dea”, a spus Candu, ceea ce a stârnit hohote de râs din partea deputaților.

La subiect a luat cuvântul și liderul comuniștilor Vladimir Voronin, care a spus că cetățenia R. Moldova „trebuie acordată, fără a lua în seamă pe cineva, așa cum i-au luat cetățenia lui Traian Băsescu”. Voronin vorbește despre „interese meschine” în cazul expulzării profesorilor turci - „unul vrea să-și repare clădirea, altul cu alte interese”.

Și liberal-democrații au susținut inițiativa, dar aceasta a acumulat numai 44 de voturi din partea deputaților și, prin urmare, formarea unei comisii de anchetă în cazul profesorilor turci expulzați a fost respinsă.

Așteptându-se la o asemenea decizie, Mihai Ghimpu a mai făcut o propunere - audierea în Parlament a directorului Serviciului de Informații și Securitate, Vasile Botnari, și a șefei Biroului Migrație și Azil, Olga Poalelungi, la același subiect. Și această inițiativă a fost respinsă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 24.07.2026 24.07.2026 13:35 384 Horoscopul zilei 24.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri