Stiri

DOC // Președintele Dodon RESPINGE trei candidați la funcțiile de AMBASADORI. Despre cine este vorba

Politică 24.02.2017 12:20 Vizualizări4419
DOC // Președintele Dodon RESPINGE trei candidați la funcțiile de AMBASADORI. Despre cine este vorba

Președintele Igor Dodon spune că a luat act de propunerile premierului Pavel Filip pentru funcțiile de ambasadori, dar nu va semna decrete pentru cel puțin trei candidați.

Dodon a declarat că, în pofida faptului că cei trei candidați vor obține agrementul din partea țărilor gazdă, dânsul nu va semna decretele.

Este vorba de propunerea pentru Ambasador al R. Moldova în Republica Belarus, Vladimir Ciobanu, Ambasador al R. Moldova în Republica Austriacă, Valeria Șeican, și Ambasador al R. Moldova în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Igor Klipii.

„În scopul evitării blocajului în activitatea diplomatică externă a R. Moldova, reieșind din competențele constituționale, în ceea ce ține de subiectul numirilor și retragerii ambasadorilor, propun să avem consultări suplimentare”, îi comunică Dodon premierului Filip.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri