Stiri

Trump e contrazis de Moscova în legătură cu ce a discutat cu Putin în Vietnam

Știri 12.11.2017 09:02 Vizualizări2308
Trump e contrazis de Moscova în legătură cu ce a discutat cu Putin în Vietnam Sursa: ziare.com

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat, sâmbătă, că liderul rus, Vladimir Putin, cu care s-a întâlnit de trei ori cu ocazia participării la Summit-ul APEC, i-a transmis că Rusia nu s-a implicat în campania electorală prezidențială din Statele Unite.

Contactat de CNN, secretarul de presă al lui Putin a negat că acest subiect ar fi fost abordat.

„A spus că nu s-a amestecat. L-am întrebat din nou”, le-a spus Trump jurnaliștilor aflați la bordul Air Force One, mergând de la Da Nang, unde a avut loc summit-ul, la Hanoi.

„De câte ori mă vede, îmi spune: Nu am făcut asta”, a afirmat Trump, adăugând: „Și cred, chiar cred, că atunci când îmi spune asta, așa e”.

„Cred că se simte foarte jignit”, a mai afirmat președintele SUA, conform CNN.

După ce Trump a plecat de la Da Nang, Putin a vorbit și el în cadrul unui briefing de presă, spunând că relațiile SUA-Rusia rămân într-o stare precară.

„Relațiile dintre Rusia și SUA nu au depășit încă starea de criză”, a spus el, adăugând că partea rusă este pregătită să depășească momentul și să caute soluții pentru rezolvarea problemelor care sunt în interesul cetățenilor celor două țări.

Secretarul de presă al lui Putin, Dmitri Peskov, a declarat pentru CNN că Putin și Trump nu au discutat despre implicarea în alegerile prezidențiale din SUA. Întrebat de CNN dacă cei doi lideri au discutat acest subiect, răspunsul lui Peskov a fost simplu și sec: „Nu”.

Cât despre Vladimir Putin însuși, el a spus doar că acuzațiile privind legăturile lui Paul Manafort, șeful fostei echipei de campanie electorală a lui Donald Trump, cu Moscova sunt inventate de oponenții președintelui american ca o armă împotriva lui Trump, informează Reuters. Însă nu a precizat dacă a discutat acest subiect cu Trump.

Trump și Putin au discutat, sâmbătă, în timp ce se îndreptau către locul în care urma să fie făcută fotografia de familie la summit-ul de Cooperare Economică Asia-Pacific, din Vietnam, însă între cei doi nu a existat și o întâlnire între patru ochi.

Sursa: ziare.com

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 10.07.2026 10.07.2026 13:15 357 Horoscopul zilei 10.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.07 1 USD 17.57 1 RON 3.83 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri