Stiri

Socialiștii anticipează că PD și Pavel Filip au DECIS s-o susțină pe Maia Sandu în turul II: „Înfige CUȚITUL în spate...”

Actualitate 07.11.2020 13:05 Vizualizări4430
Socialiștii anticipează că PD și Pavel Filip au DECIS s-o susțină pe Maia Sandu în turul II: „Înfige CUȚITUL în spate...”

Partidul Democrat (PD) și Pavel Filip au decis s-o sprijine pe Maia Sandu în turul II al alegerilor prezidențiale, iar anunțul va fi făcut în jumătate de oră. Acest lucru a fost recunoscut de deputatul PSRM, Bogdat Țîrdea, unul dintre cei mai agresivi susținători ai lui Igor Dodon.

Potrivit lui Țîrdea, în ultimele zile Pavel Filip s-a întâlnit cu reprezentanții PAS, dar și cu ambasadorii Dereck Hogan și Daniel Ioniță.

CITIȚI și Igor Dodon joacă ȘAH cu democrații din coaliția de la guvernare: „Vom încerca, indiferent de rezultatele alegerilor prezidențiale, ca Guvernul Chicu, reformat, să-și continue activitatea”

„Pavel Filip s-a întâlnit cu cei doi ambasadori și, în curând, va ieși și va spune că o sprijină pe Maia Sandu. Spre deosebire de Renato Usatîi liderul PD recunoaște că s-a văzut cu cei doi ambasadori.

Doar că Filip nu înțelege că își va înfige sieși cuțitul în spate, dar nu lui Dodon”, a scris Țîrdea pe canalul său de Telegram.

De menționat că surse bine informate din cadrul PD au declarat pentru Ziarul NAȚIONAL că democrații au avut mai multe întruniri în ultimele zile, iar în cele din urmă s-a impus aripa proeuropeană a formațiunii.

Decizia urmează să fie făcută astăzi, după întrunirea dintre membrii Biroului Executiv al PD și președinții Organizațiilor Teritoriale ale PD.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri