Stiri

Scindare în „Pro Moldova”? Trei deputați și-au anunțat sprijinul pentru Violeta Ivanov. Poziția oficială a formațiunii lui Candu: „O decizie finală NU a fost luată. La nivel de partid am decis că nu-l susținem pe Igor Dodon”

Actualitate 14.10.2020 16:18 Vizualizări2682
Scindare în „Pro Moldova”? Trei deputați și-au anunțat sprijinul pentru Violeta Ivanov. Poziția oficială a formațiunii lui Candu: „O decizie finală NU a fost luată. La nivel de partid am decis că nu-l susținem pe Igor Dodon”

Conducerea Partidului „Pro Moldova” a venit cu precizări, după ce trei deputați ai formațiunii, Corneliu Padnevici, Gheorghe Brașovschi și Grigore Repesciuc, au anunțat astăzi că vor sprijini candidatul Partidului „ȘOR” la funcția de președinte, Violeta Ivanov.

Potrivit „Pro Moldova”, în cadrul formațiunii nu a fost luată, deocamdată, o decizie privind candidatul sprijinit la prezidențiale, după ce Andrian Candu nu a fost înregistrat în cursa electorală de către Comisia Electorală Centrală.

Citește și: Un deputat de la „Pro Moldova” a DECIS pentru cine va VOTA la prezidențiale: „Opțiunea mea este pentru candidatul pe care îl cunosc personal, de capacitățile căruia sunt sigur...”

„La 18 septembrie, CEC a decis abuziv scoaterea din cursa electorală a candidatului „Pro Moldova”. La nivel de partid am decis că nu-l susținem categoric pe Igor Dodon. Lupta cu această guvernare stângace continuă pentru fiecare om „Pro Moldova”. O decizie în privința susținerii unui anumit candidat la funcția de președinte încă nu a fost luată. Oricare decizie va fi luată o vom comunica public și de îndată”, se arată într-un comunicat de presă al formațiunii conduse de Andrian Candu.

Conducerea formațiunii a mai adăugat că decizia exprimată de Padnevici, Brașovschi și Repesciuc nu reprezintă poziția „Pro Moldova”.

„Mesajul pentru susținătorii și membrii noștri a fost și rămâne să susțină candidatul care le pare mai potrivit pentru funcția de președinte. Oricine numai nu Dodon. Orice opinie cu privire la alegerile prezidențiale exprimată public de către colegii noștri reflectă exclusiv poziția lor personală și nu poziția oficială a „Pro Moldova”.

De menționat că cei trei deputați de la „Pro Moldova” au declarat că o cunosc foarte bine pe Violeta Ivanov și anume pe ea o vor susține în cursa prezidențială. „O cunosc pe dna Violeta Ivanov de mai mult timp. Am fost colegi si am lucrat cot la cot pentru a face lucruri bune pentru Sângerei. Mare păcat că actuala guvernare într-un mod atât de abuziv a eliminat candidatul „Pro Moldova” din alegeri. Ar fi fost un bun președinte dl Candu. Dar în condițiile în care nu avem propriul candidat ar fi păcat ca voturile alegătorilor de bună credință să fie irosite. Consider că dna Ivanov are calitățile necesare, este un bun profesionist și o voi susține la alegerile din 1 noiembrie 2020”, a scris pe Facebook Gheorghe Brașovschi.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri