18:59:47 18.02.2025
Stiri

S-au pornit după fân, dar au ajuns la spital

Social 23.06.2015 19:34 Vizualizări2092 Autor: Galina Munteanu
S-au pornit după fân, dar au ajuns la spital

Doi minori de 7 şi 15 ani din raionul Şoldăneşti au ajuns de urgenţă la Institutul Mamei şi Copilului din capitală. Minorii s-au ales cu diverse traumatisme după ce au căzut dintr-o căruţă, transmite postul local de televiziune impulstv.com.

Incidentul a avut loc acum două zile, între satele Cot şi Climăuţii de Jos. Potrivit polițiștilor, minorii se aflau pe câmp, la strâns lucerna. Aceștia erau însoţiţi de mama şi bunicul lor. După ce ar fi adunat iarba, maturii ar fi clădit-o într-o căruță, în care au urcat şi minorii. Calul s-a speriat şi a răsturnat căruța, iar copiii au căzut jos.

După o oră de la incident, părinții copiilor au solicitat ajutorul medicilor. Potrivit medicilor, pacienţii au suferit fractură a claviculei, comoţie cerebrală şi plagă deschisă în regiunea piloasă a capului. Minorii au fost transportați la Institutul Mamei și Copilului din capitală.

Acum trei ani, un copil de aproape un an din raionul Rezina a decedat după ce a căzut din căruţă. Părinţii se întorceau acasă de la hram din satul vecin.

Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Sondaj
Cine credeți că va prelua puterea în R. Moldova, după alegerile parlamentare din 2025?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2024. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte