Stiri

Rusia s-a angajat să-și retragă trupele din Ucraina până la sfârșitul lunii martie 2020

Știri 10.12.2019 09:22 Vizualizări8147
Rusia s-a angajat să-și retragă trupele din Ucraina până la sfârșitul lunii martie 2020 Agerpres

Preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său ucrainean Volodimir Zelenski au convenit luni să lucreze pentru retragerea de trupe din trei zone disputate până la sfârşitul lunii martie, potrivit unei declaraţii comune adoptate la încheierea unui summit la Paris în format Normandia dedicat relansării procesului de pace în estul Ucrainei, relatează AFP.

Părţile sunt de acord cu privire la „obiectivul de a proceda la o dezangajare a forţelor şi echipamentelor până la sfârşitul lunii martie 2020”, se arată în declaraţia comună.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat un schimb al tuturor prizonierilor cu separatiştii proruşi prevăzut înainte de sfârşitul anului, potrivit unei declaraţii făcute la încheierea primei întrevederi cu preşedintele rus Vladimir Putin, la Paris.

Părţile „vor contribui la eliberarea reciprocă înainte de 31 decembrie a persoanelor deţinute potrivit principiului toţi tuturor împotriva tuturor”, a declarat Zelenski în cadrul unei conferinţe de presă comune cu Putin şi cu şefii de stat francez şi german.

Un nou summit privind restabilirea păcii în Ucraina în aşa-zisul format „Normandia” (Ucraina, Rusia, Franţa, Germania) va fi organizat în patru luni, a anunţat luni seara preşedintele francez Emmanuel Macron, la încheierea summitului de la Paris, transmite Agerpres.

„Am avansat asupra dezangajării, a schimburilor de prizonieri, încetării focului şi a evoluţiei politice” şi „le-am cerut miniştrilor noştri să lucreze în următoarele patru luni (...) în vederea organizării de alegeri locale cu obiectivul unui nou summit în patru luni”, a declarat preşedintele francez, alături de omologii săi rus, ucrainean şi german.

Formatul Normandia a fost înfiinţat în iunie 2014 cu ocazia aniversării a 70 de ani de la debarcarea din Normandia, când Franţa a invitat liderii ruşi, germani şi ucraineni să aibă primele consultări privind situaţia din Ucraina; ultima reuniune a avut loc în 2016 în Berlin.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 22.08.2026 22.08.2026 13:28 894 Horoscopul zilei 22.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri