02:21:03 25.12.2025
Stiri

Reacția MAEIE: Moldovenii vor merge fără vize în Federația Rusă

Politică 18.02.2014 17:35 Vizualizări1290
Reacția MAEIE: Moldovenii vor merge fără vize în Federația Rusă

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) de la Chișinău susține că nu a primit nicio înștiințare din partea autorităților Federației Ruse cu privire la o eventuală introducere a regimului de vize pe teritoriul Rusiei pentru cetățenii din țările CSI.

„Mai mult, acest subiect nu a fost discutat nici în cadrul întrevederilor bilaterale. Ne întrebăm în ce măsură aceste declarații pot fi făcute de către un vicepremier, de vreme ce politica externă a Federației Ruse este în competența exclusivă a președintelui, primului-ministru și Ministerului de Externe”, a menționat pentru Ziarul NAȚIONAL șefa serviciului de presă de la MAEIE, Ana Taban.

Precizăm că, acum o lună, în cadrul unei emisiuni de la un post rusesc de televiziune, vicepremierul rus, Dmitri Kozak , a declarat că, în cel mai apropiat timp, va fi stabilit un regim de vize cu țările CSI. Ieri, declarațiile acestuia au fost publicate pe un site din Transnistria.

Autor: Galina Munteanu
Stiri relevante
Top stiri
24.12.2025 08:06 687 Horoscopul zilei 24.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.82 1 RON 3.90 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte