Stiri

VOTAT // Programul „Prima casă plus”, accesibil și pentru persoanele care nu au statut de ANGAJAT în R. Moldova. Autoritățile au MAJORAT și suma-limită a creditului – de la 1 000 000 de lei la 2,5 milioane de lei

Actualitate 31.07.2024 15:05 Vizualizări1782
VOTAT // Programul „Prima casă plus”, accesibil și pentru persoanele care nu au statut de ANGAJAT în R. Moldova. Autoritățile au MAJORAT și suma-limită a creditului – de la 1 000 000 de lei la 2,5 milioane de lei

Persoanele care nu au statut de angajat în R. Moldova, inclusiv liber profesioniști, avocați, executori judecătorești, taximetriști sau artiști, dar dispun de venituri oficiale obținute în R. Moldova, vor avea posibilitatea să-și procure locuințe prin intermediul Programul guvernamental „Prima casa plus”.

Noile condiții, aprobate astăzi de Parlament în lectura a doua, prevăd, de asemenea, majorarea sumei-limită a creditului de la 1 000 000 de lei la 2,5 milioane de lei. Totodată, a fost majorată și cota de garantare de către stat a creditelor - de la 50% la 65% sau 70% pentru locuințele din afara municipiului Chișinău.

Deputații au extins și perioada de creditare de la 25 la 30 de ani.

O altă noutate vizează și persoanele care dețin locuințe de până la 50 de metri pătrați. Acestea vor putea participa repetat la program pentru a procura o locuință mai spațioasă.

Proiectul aprobat de Parlament simplifică mai multe proceduri de accesare a programului. Astfel, cei care sunt deja beneficiari ai programului vor putea să-și schimbe banca creditoare și să negocieze condiții mai avantajoase. Totodată, nu va mai fi necesară prezentarea certificatelor eliberate de Agenția Servicii Publice cu privire la locuințele deținute în proprietate. A fost exclusă și prevederea de ipotecare a locuinței în favoarea statului, ceea ce va elimina necesitatea de a fi încheiate contracte trilaterale de ipotecă și va facilita administrarea Programului pe parcursul implementării.

Menționăm că peste 8 230 de persoane și-a cumpărat locuințe prin intermediul programului „Prima Casă”, de la lansarea acestuia în anul 2018, iar investiția statului s-a ridicat la 160 de milioane de lei.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.35 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri