06:36:11 02.10.2023
Stiri

Peste 70 de clădiri publice vor renunța la centralele proprii pe gaze și fi reconectate la sistemul central de încălzire: Economisire a banilor și reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră

Actualitate 13.05.2023 13:19 Vizualizări2155 Autor: Ziarul National
Peste 70 de clădiri publice vor renunța la centralele proprii pe gaze și fi reconectate la sistemul central de încălzire: Economisire a banilor și reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră
Poză simbol


Clădirile a 72 de instituții de stat vor fi reconectate la sistemul centralizat de încălzire până în iarna acestui an. Guvernul a pregătit un proiect de hotărâre și l-a prezentat spre consultare publică.

Ministerul Energiei arată că încălzirea centralizată este cel mai eficient model existent la momentul actual, favorizat la nivelul Uniunii Europene.

În urma renunțării la propriile centrale pe gaze, clădirile publice vor contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră cu 9 396 de tone CO2 eq și vor realiza economii de energie primară (gaze naturale) din producerea combinată a energiei termice și electrice în valoare de 5,1 milioane de metri cubi pe an.

Totodată, CET-urile vor produce și livra suplimentar energie electrică în valoare de 31,8 milioane kWh/an și energie termică în valoare de 76,8 mii Gcal/an.

„Creșterea sarcinii globale de energie termică a CET-urilor va reduce cheltuielile fixe din tarif și va crea premise pentru reducerea tarifelor la consumatorul casnic”, se arată convinși responsabilii de la Ministerul Energiei.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!

Stiri relevante
Top stiri

Comentarii
Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
29.09.2023 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mărul transnistrean ...

27.09.2023 08:52 Cazimir Țino Cazimir Țino // UNIREA – IDEAL NAȚIONAL

25.09.2023 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Alegerile locale, mi...

Promo
Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Recomandat
Sondaj
Sunteți de acord ca R. Moldova să părăsească structurile Comunității Statelor Independente (CSI)?
Prietenii noștri

Widget cu noutăți la tine pe site

Ziarul Național 2013-2021. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md