Stiri

OPINIE // „Faptul că DIICOT ar fi deschis o acțiune penală împotriva lui Plahotniuc în urma plângerii lui Platon e un FAKE NEWS impardonabil”

Anticorupție 14.11.2017 11:00 Vizualizări4019
OPINIE // „Faptul că DIICOT ar fi deschis o acțiune penală împotriva lui Plahotniuc în urma plângerii lui Platon e un FAKE NEWS impardonabil”

Analistul politic Petru Bogatu pune la îndoială relatarea precum că Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) de la Bucureşti ar fi deschis o acțiune penală împotriva liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, în urma plângerii lui Veaceslav Platon.

„Nu sunt eu procuror sau avocat ca să mă pronunț asupra vinovăției sau cumințeniei cuiva, dar o știre de un trucaj pot deosebi. Relatarea Jurnalului TV potrivit căreia DIICOT ar fi deschis o acțiune penală împotriva lui Plahotniuc în urma plângerii lui Platon e un fake news impardonabil”, este de părere Bogatu.

În continuare, acesta a enumerat „semnele făcăturii”.

„1. Nu-i indicată nicio sursă.

2. Nu ne se dă nicio declarație (procurorul care a demarat acțiunea, un oficial DIICOT sau cel puțin un reputat expert).

3. Lipsește contextul.

3. Lipsește orice indiciu asupra modului în care s-a documentat redacția.

5. Nu ni se explică de ce informația despre o acțiune penală demarată în aprilie este dată publicității abia în noiembrie.

6. Nu ni se spune dacă acțiunea a fost pusă în mișcare printr-un act de inculpare, după cum prevede noul Cod de procedură penală.

7. Nicio agenție de presă din România nu a difuzat și nu a preluat pretinsa noutate”.

De menționat că liderul PD, Vlad Plahotniuc, nu a comentat, deocamdată, această situație.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.00 1 USD 17.34 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri