OFICIAL // Domeniile din R. Moldova în care sunt achitate cele mai mari salarii: Angajații, remunerați cu peste 1 500 de euro în medie pe lună
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![OFICIAL // Domeniile din R. Moldova în care sunt achitate cele mai mari salarii: Angajații, remunerați cu peste 1 500 de euro în medie pe lună](/getimages/620x2000x2/large/d89bd7e15905ca87fc93373e0e2c4499.jpg)
Valoarea salariului mediu lunar nominal brut a constituit, în primul trimestru al anului curent, 11 486 de lei, în creștere cu 20,1% față de aceeași perioadă a anului 2022. Totuși, ajustat la indicele prețurilor de consum, câștigul respectiv s-a diminuat cu 3,9%, arată datele Biroului Național de Statistică (BNS).
Cele mai mari salarii din R. Moldova continuă să fie plătite în domeniul informațiilor și comunicațiilor – 29 841 de lei lunar, echivalentul a peste 1 560 de euro.
În topul celor mai mari retribuții urmează sectorul cu activități financiare și de asigurări – 21 711 de lei, dar și domeniul producției și furnizării de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat – 16 526 de lei.
La polul opus, cele mai mici valori ale câștigului salarial mediu lunar s-au înregistrat în agricultură, silvicultură și pescuit – 7 046 de lei lunar, activități de cazare și alimentație publică – 7 217 lei, artă, activități de recreere și de agrement – 8 583 de lei.
Datele BNS mai arată că salariul mediu lunar achitat în sectorul bugetar a constituit, în primul trimestru al anului curent, 9 783 de lei, cu 19,4% mai mult față de aceeași perioadă din 2022, iar în sectorul real – 12 086 de lei, cu 20,2% mai mult față de primul trimestru din anul trecut.
Potrivit aceleiași surse, comparativ cu ultimul trimestru al anului trecut, numărul mediu al salariaților a crescut cu 0,6%.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)