02:32:38 03.08.2025
Stiri

NOI porțiuni de drumuri locale, reabilitate din Programul Compact

Economie 26.08.2014 17:24 Vizualizări2986
NOI porțiuni de drumuri locale, reabilitate din Programul Compact

Programul Compact al Guvernului SUA va reabilita încă șapte kilometri de drumuri naționale și locale, adițional la cei 93 de km ai traseului Sărăteni-Soroca. Pentru executarea lucrărilor suplimentare de reabilitare a noilor porțiuni de drum din fondurile Programului Compact vor fi alocate peste patru milioane de dolari.

Printre segmentele de drum ce vor fi reabilitate se numără o porțiune de peste un kilometru a drumului local la intrarea în orașul Soroca, o porțiune de circa doi kilometri de la intersecția Sărăteni spre Bălți și drumul de acces spre Stația de pompieri din orașul Soroca. De asemenea, vor fi reconstruite mai multe segmente de drumuri locale, vor fi pavate spațiile parcărilor publice amplasate pe traseu și urmează a fi construite stații noi de așteptare a transportului public în comunitățile amplasate de-a lungul traseului Sărăteni-Soroca.

În acest scop, Fondul Provocările Mileniului Moldova a modificat contractele semnate cu consorțiul companiilor turcești „Onur&Summa” și compania austriacă „Strabag”, care execută lucrările de reconstrucție a traseului Sărăteni-Soroca. Potrivit amendamentelor, termenul de executare a lucrărilor noi a fost extins până la sfârșitul lunii septembrie curent.

Reabilitarea porțiunii de drum Sărăteni-Soroca de 93 de km este unul din obiectivele Programului Compact al Guvernului SUA. Lucrările de reconstrucție a traseului au demarat în toamna anului 2012 și au inclus modernizarea infrastructurii drumului și reabilitarea unor segmente de drumuri locale cu o lungime totală de circa șapte kilometri din cele 14 localități amplasate de-a lungul traseului Sărăteni-Soroca. Valoarea totală a lucrărilor de reabilitare a traseului Sărăteni-Soroca este de circa o sută de milioane dolari.

Programul Compact este implementat de Fondul Provocările Mileniului Moldova și are o valoare totală de 262 de milioane de dolari.

Autor: Galina Munteanu
Stiri relevante
Top stiri
02.08.2025 08:19 561 Horoscopul zilei 02.08.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte