01:12:21 23.05.2026
Stiri

LOVITURĂ DE TEATRU în scandalul momentului. Iohannis a intervenit direct. „E nevoie de un VERDICT RAPID!”

Politică 03.10.2016 16:00 Vizualizări1378
LOVITURĂ DE TEATRU în scandalul momentului. Iohannis a intervenit direct. „E nevoie de un VERDICT RAPID!”

În plin scandal privind presupusul plagiat al şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, preşedintele României, Klaus Iohannis, intervine şi-i cere ministrului Educaţiei „verdicte clare şi în timp util”, apreciind că politicienii au descoperit că a acuza pe cineva de plagiat aduce voturi, informează gandul.info.

„Nu interesează pe nimeni cum se numeşte comisia sau comitetul sau cine analizează, dar ne interesează pe toţi să avem un verdict clar, simplu, fără echivoc şi într-un termen rezonabil. Iar dacă un politician e dovedit ca plagiator, el trebuie să dispară din politică; dacă un cadru universitar e dovedit ca plagiator, trebuie să dispară din universitate, dar şi atunci când se dovedeşte că nu a plagiat, e nevoie de mai mult decât în cealaltă variantă ca acest lucru să se constate în timp util foarte clar” a spus preşedintele, care a participat la deschiderea anului universitar la Universitatea de Vest din Timişoara, acolo unde Laura Codruţa Kovesi a susţinut teza de doctorat.

Iohannis a spus „politicienii au descoperit că acuzarea cuiva de plagiat este o metodă de a aduce voturi”.

„Domnule ministru, ţine de dumneavoastră şi de mulţi alţii să clarificaţi aceste chestiuni. Eu cred că, în chestiunea plagiatului, e foarte important să avem un verdict clar şi ca acest verdict să se găsească în timp util. Nu cred că ajută pe cineva ca analiza unei acuzaţii de plagiat să dureze atât ca şi elaborarea lucrării de doctorat. E evident că, între timp, politicienii au găsit că a acuza pe cineva de plagiat e o manevră politică, care poate să aducă voturi şi atunci dvs., universitarii trebuie să găsiţi metodele să scurtaţi această discuţie la un minim şi să ştim, în cel mai scurt timp, dacă persoana a plagiat. ”, a mai spus şeful statului.

Deputatul Sebastian Ghiţă a depus, marţea trecută, la Parchetul General, un autodenunţ în care susţine că, împreună cu mai mulţi demnitari ai statului român, a participat la falsificarea raportului tehnic de expertiză a tezei de doctorat a procurorului-şef DNA, Laura Codruţa Kovesi. În replică, şefa DNA susţine că nu şi-a plagiat teza de doctorat, calificând acuzaţiile drept „afirmaţii defăimătoare, fără precedent în acest an” al persoanelor cercetate de procurorii anticorupţie. Imediat după declaraţiile lui Sebastian Ghiţă, Traian Băsescu a ieşit public, în intervenţii la posturile de ştiri, să confirme spusele deputatului.

"M-am decis să vin la Parchetul General şi să fac un lucru care mă apasă şi cred că este motivul pentru care nmi s-au întâmplat toate astea în ultimii doi ani. Am venit să aduc un autodenunţ, care vizează felul în care eu şi mai mulţi demnitari ai statului român au participat la măsluirea raportului tehnic de expertiză a tezei de doctorat a Laurei Codruţa Kovesi", a declarat deputatul Sebastian Ghiţă, la intrarea în Parchetul General.

Parlamentarul susţine că procurorul-şef DNA avea cunoştinţă de cele întâmplate.

"În momentul în care s-a pus plagiatul tezei de doctorat a Laurei Codruţa Kovesi, pentru a o proteja la acel moment pentru că toţi credeam că face un bine în România, am luat decizia ca acel raport, în baza căruia consiliul din minister a decis că teza nu este plagiată, am luat decizia să îl schimbăm, să îl falsificăm. Mai mulţi demnitari ai statului român împreună cu mine. Dânsa (Laura Codruţa Kovesi - n.r.) avea cunoştinţă de ceea ce făceam noi (...) Acea comisie nu a făcut nimic şi acel raport vine şi spune că teza Laurei Codruţa Kovesi nu este un plagiat şi eu pot să spun că acea comisie nu s-a întrunit niciodată, iar raportul a fost scris în Guvernul României", a mai spus Sebastian Ghiţă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
22.05.2026 08:14 586 Horoscopul zilei 22.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.84 1 RUB 0.25 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte