Stiri

La Londra a fost arestată o azeră care a cheltuit într-un singur magazin 16 MILIOANE de lire sterline

Anticorupție 07.11.2018 17:30 Vizualizări2642
La Londra a fost arestată o azeră care a cheltuit într-un singur magazin 16 MILIOANE de lire sterline

O instanță din Londra a aprobat arestarea Zamirei Hadjieva, soția unui fost bancher azer, în cadrul unei anchete asupra surselor averii sale. Femeia, care a cheltuit 16 milioane de lire sterline numai în magazinul Harrods din Londra, riscă acum expulzarea în țara sa natală, scriu BBC și Pagina de Rusia.

Săptămâna trecută, Hadjieva a fost reținută de ofițerii de poliție de la Londra la solicitarea autorităților din Azerbaidjan sub acuzatia de deturnare de fonduri, se spune într-o declarație a Judecătoriei din Westminster. Procuratura a insistat asupra arestării femeii, de teama că ea ar putea fugi din țara. Apărarea a cerut plasarea ei în arest la domiciliu, indicând că Hadjieva nu va pleca din Marea Britanie, unde sunt copiii ei.

Judecătorul a fost de acord s-o aresteze la domiciliul pe femeia de 55 de ani, în schimbul unei cauțiuni de 500.000 de lire sterline, însă decizia a fost atacată de procuratură, iar inculpata este în prezent în arestul poliției.

Soțul Hadjievei este fostul șef al Băncii Internaționale a Azerbaidjanului, Jahanghir Hadjiev, care în 2016 a fost condamnat la 15 ani de închisoare la Baku sub acuzația de deturnare de fonduri și fraudă.

Sotia bancherului este primul străin al cărui sursă de avere este verificată de către Agenția Națională pentru lupta cu Criminalitatea (NCA). Femeia a atras atenția oamenilor legii din cauza stilul sau de viață extravagant. În special, autoritățile britanice îi cer Hadjievei să explice de unde a luat banii pentru a cumpăra proprietăți imobiliare în Londra cu o valoare totală de 22 de milioane de lire sterline. În plus, după cum se precizează în documentele instanței, Hadjieva a zburat numai cu avioane private, iar în ultimii 10 ani a cheltuit circa 16 milioane de lire sterline doar în magazinul londonez Harrods (peste 4.000 de lire pe zi).

La 4 noiembrie, NCA a pus sechestru pe bijuteriile azerei, care înainte de asta au fost supuse unei evaluări la casa de licitații Christie, fiind estimate la peste 400.000 de lire sterline. Printre altele, este vorba despre un colier de safire și rubine Boucheron, în valoare de circa 120 de mii de lire sterline și un colier de perle Van Cleef & Arpels, estimat la 20 de mii de lire sterline.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.00 1 USD 17.34 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri