În R. Moldova există o SINGURĂ ambulanță specială, necesară în caz de infecții grave: Cum a fost transportat singurul bolnav din R. Moldova de la Aeroport la un spital, ca să ajungă, în final, la „Timofei Moșneaga”


UPDATE // Ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, a precizat, în cadrul unei conferințe de presă susținute în această după-amiază, că Organizația Mondială a Sănătății recomandă utilizarea ambulanțelor speciale în cazul unor infecții grave, cum ar fi Ebola. În cazul COVID-19, bolnavii pot fi transportați cu ambulanțe obișnuite, dar personalul medical trebuie echipat corespunzător.
************************
Femeia de 48 de ani infectată cu coronavirusul de tip nou a fost transportată, sâmbăta trecută, de la Aeroportul Internațional Chișinău la Spitalul „Toma Ciorbă” cu o ambulanță obișnuită.
Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă (CNAMUP) susține că echipa AMU, care a preluat pacienta venită de la Milano, a fost îmbrăcată în costume speciale, mănuși și ochelari, acționând după un algoritm stabilit.
Când starea femeii s-a agravat, aceasta a fost transportată deja la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”, unde este tratată într-o boxă izolată cu sistem de ventilare separat. Starea sănătății acesteia este stabilă.
CITIȚI și Când ar putea fi ÎNCHISE ȘCOLILE și grădinițele din R. Moldova, dar și suspendate toate ZBORURILE dinspre Italia. Autoritățile vor să INTERZICĂ și unele întruniri care ar aduna un anumit număr de oameni
După ce au transportat pacientul cu suspecție la infecție, echipamentele și ambulanța au fost dezinfectate, iar costumele de protecție - distruse.
„Nu există o ambulanță specială pentru astfel de situații, pentru transportare fiind utilizate ambulanțele dotate standard”, cităm din comunicatul CNAMUP.
Menționăm că, astăzi-dimineață, ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, a declarat într-o conferință de presă că R. Moldova are totuși o singură ambulanță specială care trebuie utilizată în situații precum o impune cea privind răspândirea coronavirusului de tip nou. Potrivit ministrei, dotarea precară a Asistenței Medicale Urgente din R. Moldova s-ar datora guvernărilor anterioare.
CITIȚI și VIDEO // 14 pasageri din avionul cu care a călătorit moldoveanca bolnavă de coronavirus NU au putut fi găsiți de autorități pentru a-i izola în carantină la domiciliu: Cum se simte prima pacientă tratată de coronavirus în R. Moldova
Directorul Spitalului Clinic Republican, Anatol Ciubotaru, a afirmat că traseul prin care pacienta a ajuns în boxa separată, inclusiv liftul cu care a fost transportată, au fost dezinfectate timp de două ore.
Responsabilii din domeniul sănătății dau asigurări că în R. Moldova există suficiente echipamente pentru medicii implicați în asistența acordată suspecților și bolnavilor infectați cu coronavirusul de tip nou.









































































