20:32:19 04.05.2026
Stiri

În ce LUX trăiește președintele turc și soția sa! Au propriul PALAT SOMPTUOS

Știri 20.07.2016 15:00 Vizualizări5525
În ce LUX trăiește președintele turc și soția sa! Au propriul PALAT SOMPTUOS click.ro

Președintele turc Erdogan și soția sa, Emine, trăiesc în lux, în timp ce un sfert din populația turcă suferă de sărăcie extremă.

Pretinde că trăiește o viață „modestă și umilă” potrivit legilor stricte musulmane și petrecând ore în șir în bucătărie. În realitate însă, soția președintelui turc, Erdogan, trăiește în lux.

De când soțul său, Recep Tayyip Erdogan, a devenit președintele Turciei și a acumulat o avere de peste 170 de milioane de euro și deține trei palate, Emine Erdogan este cunoscută pentru obsesia ei pentru cumpărături, cheltuind mereu sume enorme de bani.

Ea deține propriul avion care o duce în cele mai scumpe călătorii unde își poate exprima pasiunea pentru cumpărături, haine ale marilor designeri și antichități foarte scumpe, după cum relatează DailyMail.co.uk citat de click.ro

În timp ce un sfert din populația turcă trăiește în sărăcie extremă și aproape două milioane de turci câștigă mai puțin de patru euro pe zi, soția lui Erdogan se delectează cu cel mai scump ceai verde pe care-l savurează din cești placate cu aur care valorează fiecare peste 300 de euro.

Un mall din Bruxelles a fost închis atunci când a dorit să participe la un zaiafet organizat de un renumit designer, iar într-o vizită oficială alături de soțul ei în Varșovia, Polonia, a cheltuit peste 46.000 de euro într-un bazar de antichități, conform sursei citate.

Palatele deținute de Erdogan se află în afara capitalei turce Ankara; construcția unuia dintre ele a costat mai bine de 600 de milioane de euro, acoperind o suprafață enormă. Pereții interiori ai palatului sunt acoperiți cu tapet de mătase, iar camerele sunt prevăzute cu uși duble.


Palatul Alb, cea mai scumpă reședință deținută de Erdogan

Unii critici au spus că această clădire monstruos de luxoasă l-ar fi făcut invidios chiar și pe dictatorul irakian Saddam Hussein, cunoscut pentru obsesia sa pentru aur și bijuterii. Se numește Palatul Alb, iar Erdogan se apără spunând că a construit masiva clădire pentru a spori prestigiul Turciei în lume. Când a fost întrebat de ce a dorit un nou palat, el a afirmat că în vechiul său birou, pe când era prim-ministru, a găsit gândaci și a dorit să nu mai aibă parte de o asemenea experiență.

Cancelarul german, Angela Merkel, în vizită în Turcia

Când au început lucrările la palatul său, el a pretins că toate materialele folosite provin doar din Turcia. Opozanții săi însă au afirmat că planurile arhitecturale indică faptul că acoperișul e de orgine germană, iar marmura verde a fost adusă din India. De asemenea, alte materiale provin din Regatul Unit, Franța și Italia.

În mod ironic, criticii regimului Erdogan rareori devin prea vocali în public, iar când o fac, întâmplarea face că aceștia ajung în închisoare.


Dormitorul prezidențial


Emine Erdogan (stânga), cheltuieşte sume uriaşe pe antichităţi


Sfeşnicele sunt din aur masiv




Sala de recepţie seamănă cu o catedrală


Autor: Mariana Rață
Stiri relevante
Top stiri
04.05.2026 07:56 508 Horoscopul zilei 04.05.2026
03.05.2026 08:06 771 Horoscopul zilei 03.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.22 1 RON 3.89 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte