Stiri

Îmbuteliatorul european al Coca-Cola retrage masiv sucuri în Europa, din cauza unei concentraţii prea mari de clorat

Actualitate 28.01.2025 08:55 Vizualizări1919
Îmbuteliatorul european al Coca-Cola retrage masiv sucuri în Europa, din cauza unei concentraţii prea mari de clorat

Îmbuteliatorul european al Coca-Cola urmează să efectueze o retragere masivă de pe piaţă a băuturilor - mărcile Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Sprite, Fanta, Fuze Tea, Minute Maid, Tropico, Nalu, Royal Bliss - produse în fabrica sa de la Gand, în Belgia, anunţă luni întreprinderea, relatează AFP.

Întreprinderea a depistat, în cadrul unor controale de rutină, concentraţii „excesive” de clorat în ambalajele sucurilor sale, anunţă Agenţia Federală belgiană de Securitate a Lanţului Alimentar (AFSCA).

Ea retrage producţia de doze şi sticle realizată timp de 11 zile - cu codurile de producţie de la 328GE la 338GE, inclusiv, anunţă ea în fişa de rechemare, publicată pe site-ul AFSCA, citează news.ro.

Aceste sucuri produse în Belgia au fost exportate în mai multe ţări europene - Franţa, Olanda, Germania, Luxemburg şi Regatul Unit.

PRODUS SECUNDAR DE DEZINFECTARE CU CLOR

Consumatorii care le deţin sunt îndemnaţi să nu le consume şi să le aducă la punctul de vânzare pentru a primi banii înapoi.

Pentru a afla dacă produsul lor este rechemat, ei trebuie să examineze primele cifre şi litere ale codului înscris pe ambalaj.

Codul de producţie se află pe fundul dozei sau sub eticheta sticlelor.

„Nu avem o cifră exactă (a produselor rechemate), dar este clar că este vorba despre o cantitate considerabilă”, anunţă Coca-Cola Europacific Partners Belgium.

„Majoritatea produselor vizate şi nevândute au fost retarse deja din raioanele magazinelor şi vom continua să luăm măsuri în vederea produselor rămase pe piaţă”, anunţă întreprinderea, „în contact cu autorităţile competente în fiecare piaţă vizată”.


Cloratul este „un produs secundar în dezinfectanţi cu clor care sunt larg folosiţi în procesul de tratare a apei”, declară RTBF Coca-Cola Europacific Partners Belgium.

Ingerat în cantitate excesivă, el poate avea efecte nefaste asupra sănătăţii.

Întreprinderea dă asigurări că o „analiză realizată de către experţi independenţi a conchis că riscul la adresa consumatorilor este foarte slab”, însă preferă să-şi asume „responsabilităţile”, având în vedere că aceste produse „nu corespund normelor (sale) de calitate şi se siguranţă înalte”.

Ea le prezintă „scuze” consumatorilor.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 31.07.2026 31.07.2026 13:03 396 Horoscopul zilei 31.07.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 31.07.2026 31.07.2026 13:03 389 Horoscopul zilei 31.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.53 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri