Ginerele unei femei de la Ciocana a agresat echipa de pe ambulanță și a fost reținut


Au chemat ambulanța să ajute o femeie „agresată”, dar victima, în vârstă de 72 de ani, le-a spus medicilor sosiți la fața locului că nu a solicitat asistență și că nu are nevoie de ajutor.
Mai mult, ginerele femeii a agresat echipa de pe ambulanță, care a solicitat intervenția Poliției.
Cazul a avut loc pe 14 septembrie curent, iar apelul la 112 a fost efectuat de rudele femeii.
„La interogare, femeia a spus că nu a solicitat intervenția ambulanței, refuzând categoric examinarea. La un moment dat, ginerele femeii a manifestat un comportament agresiv față de echipă, îmbrâncindu-i și deposedându-i de electrocardiograf. Imediat a fost solicitat ajutorul Poliției, care a sosit în scurt timp și a reținut agresorul”, informează Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească.
Solicitarea ambulanței a fost catalogată ca fiind neîntemeiată.
Menționăm că, de la începutul anului curent, au fost înregistrate 170 cazuri de agresiuni ale echipelor de asistență medicală de urgență.



































