Stiri

FILM // Vremuri apuse cu taţi şi mioare

Social 05.09.2013 10:24 Vizualizări2331
FILM // Vremuri apuse cu taţi şi mioare
Cronică // Un film cu simboluri mioritice şi doar atât

În cadrul Festivalului Internaţional de Dramaturgie Contemporană „Verbarium”, secţiunea „Dramaturgia în film”, au fost proiectate câteva scurtmetraje ale unor tineri regizori din R. Moldova. Scurtmetrajul „Tata”, în regia lui Leonid Cojocaru, înfăţişează, într-un mod lipsit de naturaleţe şi neconvingător, viaţa unui tânăr dintr-o familie de ţărani-păstori. Pelicula are calităţi şi neajunsuri, însă ceea ce strică în mod categoric filmul este scena din final plină de duioşie, în care tânărul stă îmbrăţişat cu o mioară.

Un orăşean face un film despre ciobeni şi oi

Leonid Cojocaru este din Chişinău. Şi-a făcut studiile la Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Facultatea de Artă Teatrală şi Cinematografică, pelicula „Tata” fiind lucrarea sa de licenţă. Amintirile din copilărie, când mergea la ţară, la stână, l-au motivat să aleagă pentru filmul său anume această temă şi să-şi localizeze subiectul într-un spaţiu rural-bucolic. Nu zic că e un dezavantaj să porneşti în realizarea unui film de la nostalgii, de la admiraţii şi trăiri din copilărie. Emoţiile şi amintirile sunt importante catalizatoare pentru creaţie, cu singura condiţie ca acestea să nu te copleşească.

Vremuri apuse

În scurtmetrajul „Tata”, personajele mai poartă sumane, iţari, cojoace din piei de oi, căciuli de cârlan. Dacă intenţia autorului a fost să ne arate imaginea idilică a unor vremuri apuse, i-a reuşit. Altfel, ceea ce vedem nu este actual, lipsit de o viziune modernă şi, la urma urmei, tinerească-ludică, cum e vârsta autorului. Acesta e riscul, probabil, atunci când faci un film al cărui subiect te depăşeşte şi nu te reprezintă. În discuţiile care au urmat după prezentarea filmului, scenaristul şi cineastul Mihai Poiată a ţinut să remarce lipsa unui scenariu pe care să se ţină filmul şi care i-ar da consistenţă, dar şi lipsa unei poveşti.

Aurelia Borzin

 

 

 

 

 

 
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
CA are trei membri noi 10.07.2020 08:30 4495 CA are trei membri noi
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.10 1 USD 17.45 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri