10:46:54 21.01.2026
Stiri

EȘEC // Comisia Creangă NU a identificat niciun succesor pentru Drăguțanu

Economie 06.11.2015 17:40 Vizualizări1308
EȘEC // Comisia Creangă NU a identificat niciun succesor pentru Drăguțanu

Niciunul din cei opt candidați înscriși în concursul pentru funcția de guvernator al Băncii Naționale a Moldovei (BNM) nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi înaintat președintelui Parlamentului spre a fi propus spre votare deputaților.

Potrivit președintelui Comisiei speciale de concurs, Ștefan Creangă, comisia a constatat, cu majoritatea de voturi, că niciun candidat nu poate fi înaintat la funcția de guvernator al Băncii Naționale.

„Concursul rămâne deschis. Sperăm că președintele Parlamentului va lua act de decizie și va propune soluții în continuare”, a precizat deputatul liberal-democrat, care a presupus că o cauză a acestei situații ar putea fi și criza politică din republică.

Creangă a explicat că membrii comisiei nu au fost mulțumiți în special de propunerile făcute de candidați pentru viitoarele politici monetare și de dezvoltare economică.

Totuși, trei membri ai comisiei au considerat că doi candidați ar putea fi totuși selectați pentru a fi înaintați spicherului. Este vorba despre fostul ministru al Finanțelor, Veaceslav Negruță, și președintele Ligii bancherilor din R. Moldova, Dumitru Ursu.

„În opinia mea, cel puțin doi candidați au întrunit condițiile. Este vorba despre Veaceslav Negruță și Dumitru Ursu. Cred că era bine să votăm un candidat decât să nu propunem niciunul”, a explicat expertul Andrian Lupușor, membru al comisiei de concurs.

După ce va fi anunțat despre decizia comisiei, președintele Parlamentului, Andrian Candu, ar trebui să anunțe o altă soluție pentru numirea noului guvernator BNM.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
19.01.2026 15:38 0
Top stiri
21.01.2026 08:20 330 Horoscopul zilei 21.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.90 1 USD 16.96 1 RON 3.91 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte