11:51:52 15.06.2026
Stiri

Elev din Cimișlia, la ÎNCHISOARE pentru că și-a omorât un coleg de școală

Social 29.03.2016 09:46 Vizualizări3128
Elev din Cimișlia, la ÎNCHISOARE pentru că și-a omorât un coleg de școală

Un elev din clasa a noua dintr-un sat din raionul Cimişlia va sta următorii ani după gratii pentru că și-a omorât un coleg din clasa a șasea.

Potrivit procurorilor, în ianuarie curent, amicii au mers la sala de sport din localitate pentru a se antrena. După ce între cei doi s-a iscat un conflict, colegul mai mare l-a strâns pe cel mai mic de gât până l-a lăsat fără suflare.

Ulterior, acesta a lăsat victima, în vârstă de 13 ani, în sala de sport și a plecat la buneii săi din altă localitate, unde a fost găsit de oamenii legii.

Fiind audiat de procurori, inculpatul, în vârstă de 16 ani, şi-a recunoscut vinovăţia.

Recent, magistrații de la Judecătoria Cimișlia l-au condamnat la șase ani și opt luni de închisoare în penitenciar pentru minori.

Sentinţa este cu drept de atac.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri
15.06.2026 08:44 275 Horoscopul zilei 15.06.2026
14.06.2026 08:40 729 Horoscopul zilei 14.06.2026
13.06.2026 08:30 1344 Horoscopul zilei 13.06.2026
12.06.2026 08:28 1843 Horoscopul zilei 12.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.39 1 RON 3.84 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte