Doi judecători PLEACĂ din sistem. Vor ridica indemnizații de zeci de mii de lei
Consiliul Superior al Magistraturii a acceptat cererile de demisie a doi judecători și a cerut președintelui Nicolae Timofti să semneze decretele de eliberare din funcție a magistraților, cu achitarea indemnizațiilor care li se cuvin.
Din sistem va pleca judecătoarea Curții de Apel Comrat, Elena Dimina, care activează din 2002. Aceasta a cerut ca cererea de demisie să fie examinată în lipsa sa. În decizia CSM nu este specificat care sunt motivele plecării.
De asemenea, la funcție a renunțat magistratul Judecătoriei Șoldănești, Alexandru Mandraburcă. Acesta a fost anterior președinte al judecătoriei și a optat pentru un nou mandat de conducător al instituției, dar nu l-a obținut.
Alexandru Mandraburcă are o vechime în muncă de 25 de ani și urmează să primească la concediere o indemnizație de circa 120 de mii de lei.
Elena Dimina va ridica în jur de 80 de mii de lei, activând de zece ani în funcția de judecător.
Precizăm că legislația R. Moldova prevede achitarea unor indemnizaţii unice de concediere pentru magistrați egale cu „jumătate din produsul înmulţirii salariului lunar la numărul de ani complet lucraţi în funcţia de judecător”.
DOC // Maia Sandu și Volodimir Zelenski, DECLARAȚIE comună semnată la Kiev: „Împreună cu Ucraina suntem mai puternici și pregătiți să ne protejăm cetățenii de șantajul Rusiei”
Maia Sandu, vizită la Kiev: Va discuta cu Volodymyr Zelenskyy inclusiv despre criza energetică din Transnistria, provocată de Federația Rusă
VIDEO // Dodon, foc și pară după vizita Maiei Sandu la Kiev. Socialistul, care a îndemnat-o anterior pe Maia Sandu să meargă la Putin și să le plătească rușilor pretinsa datorie de 709 milioane de dolari, vrea izolarea lui Zelenski