Stiri

Dodon a PIERDUT lamentabil în fieful electoral al lui Ilan Șor, dar a câștigat la secțiile de votare deschise pentru cetățenii din stânga Nistrului

Actualitate 15.11.2020 23:15 Vizualizări2314
Dodon a PIERDUT lamentabil în fieful electoral al lui Ilan Șor, dar a câștigat la secțiile de votare deschise pentru cetățenii din stânga Nistrului

Candidatul „independent” Igor Dodon a câștigat detașat la secțiile de votare deschise pentru cetățenii din stânga Nistrului, deși mediile afiliate socialiștilor au încercat să inoculeze ideea, inclusiv prin intermediul unor filmulețe video, că transnistrenii ar fi fost plătiți să voteze pentru Maia Sandu.

Astfel, pentru Igor Dodon au votat 85,80% din cetățenii din Transnistria, majoritatea cărora au fost aduși organizat la urnele de vot.

Pe rețelele de socializare au apărut și videouri în care transnistrenii ar fi luat bani pentru votul exprimat.

De partea cealaltă, Maia Sandu a acumulat la cele 42 de secții de votare destinate transnistrenilor 4 413 voturi sau puțin peste 14%.



Maia Sandu a câștigat detașat în raionul Orhei, fieful electoral al lui Ilan Șor.

Pe ultima sută de metri a campaniei electorale, Ilan Șor a lansat un atac la adresa Maiei Sandu, însă electoratul din Orhei nu a ținut cont de acest lucru.

Maia Sandu a acumulat în raionul Orhei 70,28 la sută sau 27 693 de voturi.

Lui Igor Dodon i-au revenit 29,72 la sută din voturi.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri