Stiri

DOC // Un fost secretar de stat de la MAI de pe timpul guvernării lui Dodon, prins cu avere nejustificată: Ar putea rămâne fără un MILION de lei

Actualitate 13.12.2021 13:14 Vizualizări4479
DOC // Un fost secretar de stat de la MAI de pe timpul guvernării lui Dodon, prins cu avere nejustificată: Ar putea rămâne fără un MILION de lei

Fostul secretar de stat de la Ministerul Afacerilor Interne (MAI) în guvernele lui Ion Chicu și Aureliu Ciocoi, Mariana Grama, nu poate justifica o avere de peste 1,015 milioane de lei.

Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a constatat o diferență substanțială, de peste un milion de lei, între averea dobândită și veniturile obținute în anul 2020 de către familia Marianei Grama.

Suma a fost identificată ca urmare a unor modificări patrimoniale, pe care inspectorul le-a vizualizat pe toată perioada anilor 2016 - 2021. Astfel, pe parcursul anului 2020, familia fostului secretar a obținut anumite bunuri, a deschis și a alimentat un cont bancar.

Totodată, în iunie 2020, soțul secretarului de stat de la MAI a intrat în posesia a trei bunuri imobile în valoare contractuală de peste 840 de mii de lei. În septembrie 2020, Mariana Grama a procurat două bunuri imobile în valoare de peste 1,5 milioane de lei. În același an, fostul demnitar de stat a deschis un cont bancar de depozit pentru suma de 46 de mii de euro. Ulterior, acest cont bancar este alimentat cu sumele de 375 de mii de lei și cu o altă sumă de peste 95 de mii de lei.

„În total, suma modificărilor patrimoniale ale familiei fostului secretar de stat ce includ cheltuieli însumează cifra de peste 3,8 milioane de lei. Însă, disponibilitățile financiare oficiale și justificate ale acestuia sunt de peste 2,8 milioane de lei, fiind stabilită astfel diferența substanțială”, a constatat inspectorul ANI.

Fostul secretar de stat a putut să justifice doar o parte din constatările prezentate de inspectorul de integritate și, dacă actul de constatare al ANI va rămâne definitiv, Mariana Grama riscă să nu mai dețină o funcție publică sau de demnitate publică pe o perioada de 3 ani.

Totodată, suma nejustificată identificată în cadrul controlului urmează să fie confiscată în folosul statului.


Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.08 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri