Stiri

Dezvăluiri despre RIVALITATEA dintre Dodon și primarul ales al capitalei, Ion Ceban: „Primăria este o trambulină bună pentru a continua cariera politică. E un element de DISCONFORT major pentru Dodon”

Politică 05.11.2019 11:42 Vizualizări16658
Dezvăluiri despre RIVALITATEA dintre Dodon și primarul ales al capitalei, Ion Ceban: „Primăria este o trambulină bună pentru a continua cariera politică. E un element de DISCONFORT major pentru Dodon”

Odată cu alegerea lui Ion Ceban în funcția de primar general al capitalei, președintele Igor Dodon are o mare problemă, pentru că apare în PSRM o figură care este echivalentul lui într-o formă sau alta ca influență și expunere publică. De această părere este fostul premier Ion Sturza, care știe că între cei doi ar exista o mare rivalitate.

Potrivit lui Sturza, șeful statului nu ar fi interesat acum de reconfigurarea Guvernului Sandu, deoarece nu vrea să poarte responsabilitatea politică de ceea ce se întâmplă și face Executivul.

„Eu nu cred că moțiunea va trece, PSRM nici nu este pregătit pentru a da Guvernul jos și de a construi alte alianțe. Scopul suprem al lui Dodon este să câștige alegerile prezidențiale. El se complace în această funcție, el s-a acomodat, multe declarații și puțină responsabilitate, un stil luxuriant de viață, confort. Nu cred eu că el își va risca un nou mandat și o viață confortabilă după atâta umilință în relația cu PD de a da Guvernul Sandu.

În plus, nu cred că el are vreun interes să creeze noi figuri politice adecvate în interiorul partidului și să le promoveze în funcții cu expunere publică majoră. El deja, odată cu alegerea dlui Ivan Ceban în funcția de primar al Chișinăului, are o problemă, că apare o figură în partid care este echivalentul lui într-o formă sau alta ca influență și expunere publică”, a declarat Sturza într-un interviu pentru Europa Liberă.

Acesta spune că în interiorul PSRM există o rivalitate între Dodon și Ceban, iar președintele chiar nu și-ar fi dorit ca acesta să câștige cursa pentru Primăria Chișinău.

„Ea este (rivalitatea), ea a fost întotdeauna, mai puțin vizibilă, dar întotdeauna a fost între cei doi și nu știu dacă Dodon și-a dorit foarte mult ca Ceban să câștige primăria din Chișinău. Primarul de Chișinău este o funcție extrem de vizibilă, iar Primăria este o trambulină bună pentru a continua cariera politică. E un element de disconfort major pentru Dodon, care între timp cred că a plictisit foarte multă lume. Ceban este un băiat încă tânăr și cred că pe stânga are o perspectivă politică destul de bună”, punctează fostul premier.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri