DECIS // Telefoanele mobile, INTERZISE în timpul lecțiilor
Utilizarea telefoanelor mobile și a altor echipamente de comunicații electronice în timpul lecțiilor este interzisă în R. Moldova.
Potrivit unor modificări la Codul Educației, votate astăzi în lectura a doua de către Parlament, utilizarea, pe parcursul lecțiilor, a dispozitivelor electronice de comunicare va fi permisă doar în scop educațional sau în situații de urgență, cum ar fi starea de sănătate.
Totodată, telefoanele vor fi permise în cazul necesității monitorizării sănătății elevilor cu dizabilități sau boli cronice severe, confirmate documentar.
Condițiile și modul de utilizare a telefoanelor mobile, dar și a altor echipamente electronice vor fi prevăzute într-un Regulament aprobat de către Ministerul Educației și Cercetării.
Potrivit autorităților, decizia va crește gradul de siguranță în mediul școlar, în contextul în care utilizarea excesivă a telefoanelor mobile poate provoca distragerea atenției elevilor. De asemenea, va fi redus fenomenul de hărțuire cibernetică.
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”