08:16:10 23.06.2026
Stiri

CONCURS // CSM propune președintei Maia Sandu numirea a trei judecători la Curtea de Apel Chișinău

Actualitate 18.12.2024 09:41 Vizualizări1461
CONCURS // CSM propune președintei Maia Sandu numirea a trei judecători la Curtea de Apel Chișinău

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a propus președintei Maia Sandu pentru numire în funcție la Curtea de Apel Chișinău a judecătorilor Vladislav Schibin, Eugeniu Beșelea de la Judecătoria Chișinău și Adrian Cerbu de la Judecătoria Criuleni.

Cei trei au fost declarați marți învingători în concursul pentru suplinirea funcțiilor vacante la Curtea de Apel Chișinău după proba interviu și au promovat evaluarea externă.

Alți patru judecători, declarați la fel învingători în același concurs, vor fi evaluați de comisia de evaluare externă în vederea stabilirii întrunirii criteriilor de integritate financiară și etică. Este vorba despre Natalia Mămăligă, Elena Bolocan și Violeta Gîrleanu de la Judecătoria Chișinău, precum și de Diana Corlăteanu de la Judecătoria Hâncești.

În total, la concurs au participat zece judecători. Doi nu au promovat evaluarea, iar unul s-a retras din cursă.

Menționăm că, din cele 57 de posturi de judecător la Curtea de Apel Chișinău, în prezent sunt ocupate 19 funcții de judecător. Un judecător este suspendat, iar alte 11 funcții sunt ocupate de judecători din alte instanțe, transferați aici temporar.

Autor: Ziarul National
Top stiri
22.06.2026 18:03 0
22.06.2026 08:05 598 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 1247 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1544 Horoscopul zilei 20.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.61 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte