02:20:15 19.04.2024

Știri 17.12.2018 13:00 Vizualizări1959 Autor: Ziarul National
Cine este românul care a alergat 250 km la Polul Sud, la -60 Celsius, pentru o cauză nobilă sursa: unica.ro

Iulian Rotariu, un pompier din Botoșani a alergat 250 de kilometri la Polul Sud pentru o cauză nobilă, în condiții extreme, la minus 60 de grade Celsius. Acesta a fost întâmpinat ca un adevărat campion la întoarcerea în țară.

Iulian Rotariu nu este un sportiv de performanță Iulian Rotariu este un militar care a mai participat la ultramaratoane. De această dată, a obținut locul doi în clasamentul general, la o diferență de doar patru kilometri de câștigător.

Iulian a dedicat cursa de la Polul Sud, de șase zile, copiilor cu autism din orașul său, pe care vrea să îi ajute. Cu toate că Iulian nu este un sportiv de performanță, acesta a făcut față ultramaratonului de la Polul Sud și a concurat cu alți 51 de sportivi din toată lumea. La categoria lui, Iulian a fost cel mai bun dintre toți, dar în clasamentul general s-a aflat pe al doilea loc.

1

Pe tot parcursul cursei, Iulian (42 de ani) s-a gândit la familie și la copiii cu autism din Botoșani pe care vrea să îi ajute: „Tot timpul m-am gândit că dacă îmi este îngăduit, eu îmi termin cursa, dar copiii pentru care alerg nu își termină niciodată competiția și mi-a dat putere oricât de greu era să merg mai departe”, a declarat Iulian.

Iulian are în palmares alte patru ultramaratoane și a început să alerge în ziua în care băiețelul lui a fost supus unei intervenții chirurgicale, pe când avea numai trei ani.

Sursa: libertatea.ro

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...