Stiri

Ce i-au furat lui Napoleon

Reportaj 15.04.2014 17:18 Vizualizări1551
Ce i-au furat lui Napoleon sursa: romanialibera.ro

O şuviţă din părul lui Napoleon şi alte obiecte de o valoare „inestimabilă” care au aparţinut împăratului francez au fost furate dintr-un muzeu din Australia, care adăposteşte o colecţie strânsă de apropiaţii acestuia, în timpul exilului pe Insula Sf. Elena, a anunţat poliţia, citată de AFP.

Potrivit, romanialibera.ro, poliţia este de părere că furtul ar putea fi rezultatul unei „comenzi” venite din partea unui colecţionar privat.

„Printre obiectele furate se numără un inel şi un pandantiv cu şuviţe din părul lui Napoleon, o panglică pe care monarhul a scris în 1815 şi o cutie cu tutun de prizat”, se precizează în comunicatul poliţiei.

Hoţii au pătruns în muzeu prin toaleta clădirii - un edificiu istoric cunoscut sub denumirea de Briars Park, situat pe peninsula Mornington, din statul Victoria.

Colecţia - formată din aproximativ 500 de obiecte - a fost strânsă de urmaşii lui Alexander Balcombe, care l-a întâlnit în copilărie pe Napoleon, în timpul exilului acestuia pe Insula Sf. Elena, unde împăratul francez a trăit până la moartea sa, pe 5 mai 1821.

Alexander Balcombe „a stat pe genunchii lui Napoleon în copilărie. Familia acestuia se împrietenise cu împăratul, după ce a fost exilat pe Insula Sf. Elena”, a spus custodele muzeului, Steve York.

Ulterior, la mijlocul secolului al XIX-lea, familia Balcombe s-a stabilit în Australia.

În total, au fost furate zece obiecte din colecţie, printre care şi o călimară din argint, încrustată cu trei napoleoni de aur, care ar fi fost găsiţi în buzunarul împăratului la momentul morţii acestuia, precum şi miniaturi cu Napoleon şi cu prima lui soţie, Joséphine.

Aceste obiecte „sunt inestimabile, deoarece sunt de neînlocuit. Suntem bulversaţi”, a declarat Steve York.

Restul obiectelor colecţiei au fost mutate din motive de securitate.

Conform poliţiei, jaful nu a durat mai mult de zece minute şi a fost pregătit cu grijă.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 02.08.2026 02.08.2026 13:15 935 Horoscopul zilei 02.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.49 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri