Stiri

Bugetarii din Vulcănești ar fi fost OBLIGAȚI să-și ia angajament în scris că vor participa la întâlnirea cu „candidatul poporului” la funcția de președinte, Igor Dodon: „Este inadmisibil să scoți oamenii în parc sub semnătură”

Actualitate 06.10.2020 16:59 Vizualizări3498
Bugetarii din Vulcănești ar fi fost OBLIGAȚI să-și ia angajament în scris că vor participa la întâlnirea cu „candidatul poporului” la funcția de președinte, Igor Dodon: „Este inadmisibil să scoți oamenii în parc sub semnătură” Facebook/Igor Dodon

Candidatul la funcția de președinte, Igor Dodon, este acuzat că, prin intermediul susținătorilor săi din Vulcănești, ar fi obligat angajații din sfera bugetară, din întreprinderi și organizații subordonate administrației raionale, din instituțiile descentralizate sau cele care prestează servicii cu privire la instalațiile de gaze naturale să participe, sub semnătură, la întâlnirea electorală de astăzi.

Anunțul a fost făcut de către primarul orașului Vulcănești, Victor Petrioglu, care a fost ales din partea Partidului Nostru.

Potrivit edilului, agitatorii candidatului Igor Dodon i-ar obliga pe oameni să își ia angajament în scris că vor merge la întâlnirea electorală de astăzi. În acest sens, mai mulți locuitori ai orașului s-au arătat revoltați că sunt amenințați și obligați să participe la întâlnirea cu Dodon, cel care a promis inclusiv că se va implica în reparația Casei de Cultură din localitate, dar nu s-a ținut de cuvânt.

„De ieri-seară foarte mulți oameni mă sună și îmi spun că sunt obligați, sub semnătură, să participe la întâlnirea de astăzi. În plină pandemie, aceștia intenționează să organizeze o întrunire electorală amplă pentru candidatul Igor Dodon. Este inadmisibil să scoți oamenii în parc sau acolo unde va avea loc întâlnirea, sub semnătură. Acest lucru este ciudat. Îmi exprim recunoștința pentru curajul de care au dat dovadă oamenii care m-au telefonat”, a declarat Victor Petrioglu într-o intervenție pe Facebook.

Autor: Ziarul National
Top stiri
Horoscopul zilei 04.07.2026 04.07.2026 13:01 310 Horoscopul zilei 04.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.64 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri