FOTO Prima zi de ADMITERE la facultate - cu note de 5 și contracte usturătoare
13650
Sute de absolvenți s-au îmbulzit astăzi, în prima zi de admitere, la ușile universităților din R. Moldova. Cu note de 10 sau 5 la Bacalaureat, toți vor să facă studii superioare, explicând că, fără o facultate, ai șanse mici să devii cineva în viață, mai ales că majoritatea au părinți peste hotare și pot să-i susțină și la contract, oricât ar costa acesta. Așa că, dis-de-dimineță, toate drumurile foștilor liceeni au dus la instituțiile de învățământ superior din capitală.
La Universitatea de Stat din R. Moldova rândul se termina la poartă. Viitorii stundenți păreau nervoși și nerăbdători să-și depună actele și, ca să nu piardă rândul, s-au înscris pe liste de aşteptare. Cele mai solicitate facultăți au rămas, ca și în anii precedenți: Dreptul, Limbile Străine și Economia, chiar dacă taxa pentru contract bate la buzunar.
„Am ales Dreptul, pentru că e mai practică în viață această profesie. La buget nici nu mă gândesc, fiindcă am media 7 la Bacalaureat, așa că cei 10 000 de lei pentru contract sunt pregătiți”, spune Igor, originar din Rezina, care era de la ora 8 în fața universității și încă nu reușise să depună actele la amiază.
Alături de băiat, o bunică își aștepta nepoata, care alesese Facultatea de Jurnalism. Bătrâna nu prea era de acord cu opțiunea fetei, dar cel puțin a convins-o să mai depună și la alte universități. „Vom depune documentele și la Administrare Publică, Științe ale comunicării. Am vrut să aleagă ceva mai real, pentru că de criticat - criticăm, dar în societate nu se schimbă nimic. Nu contează dacă va intra la buget sau contract, în ziua de azi fără facultate nu ai viitor. Mama fetei e peste hotare, așa că îi va asigura studiile, deși nu prea cred că e nevoie că are note de 9 și 8 la Bacalaureat”, a declarat Mariana Căldare din s. Gura Galbenei, raionul Cimișlia.
Același rând uriaș era și la Universitatea de Medicină și Farmacie „Nicolae Testimițanu”. Taxa de 17 200 de lei, care e și cea mai mică, nu-i sperie pe viitorii medici. „Anul acesta oferim 445 de locuri la buget și 255 - la contract. Anul trecut au fost cu 50 de locuri mai mult, dar ținând cont de rezultatele de la Bacalaureat din acest an, s-a redus numărul. Cei mai mulți bani, studenții îi vor achita pentru Facultatea de Stomatologie, unde un contrat costă 20 300 de lei pe an. Pot spune că depun și tineri cu note de 5”, a menționat Sergiu Ciobanu, secretarul Comisiei de admitere, care a relatat că întotdeauna în prima zi de admitere vin cei mai mulți absolvenți.
Nici la Universitatea Tehnică rândul nu era mai mic. Cele mai multe solicitări erau pentru Informatică și Arhitectură din partea băieților, iar fetele optau pentru Facultatea de Tehnologie și Management în Industrie Alimentară, spun responsabilii din comisia de admitere.
„Am ales Facultatea de Industrie Alimentară cu ceva timp în urmă, nu a fost o decizie promptă. Va fi mai ușor să mă angajez la serviciu. Tatăl meu este pe hotare în Rusia și, dacă nu trec cu media 7 la buget, îmi va achita contractul de 7 000 de lei”, zice Nadeja Guțu din satul Suruceni, raionul Căușeni. Facultatea de Arhitectură a rămas cea mai scumpă - 7 750 de lei pe an, urmată de Facultatea de Industrie alimentară, business și administrare cu 7 000 de lei.
Dacă rândurile de absolvenți erau imense la facultățile de Drept, Economie, Limbi Străine, atunci la facultățile de Pedagogie șuiera vântul. Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” dispune de cele mai mici taxe: între 3 400 și 4 600 de lei pe an. Elena, orginară din raionul Sângerei, era bucuroasă de fluxul mic de tineri care se perindau prin instituție.
„Am ales filologia, pentru că vreau să fiu profesor de limba și literatura română și, totodată, din cauza faptului că puțini aleg această facultate”, spune proaspăta absolventă, care speră că media 6 de la Bacalaureat nu va fi o piedică să obțină o bursă și un loc în cămin.
Ecaterina, originară din Dondușeni, s-a trezit la 4 dimineața ca să ajungă printre primii la Universitatea Liberă Internațională din Moldova să depună actele la Facultatea de Drept. Nu va merge la o altă universitate, deoarece cu câteva luni în urmă a luat această decizie.
„Toți prietenii mei au învățat aici și m-au îndrumat și pe mine. Am considerat că e o universitate puternică. Am ales Dreptul, pentru că ai șanse mari să obții o profesie bine plătită”, a declarat tânăra, care are media 5, 5 la BAC.
La concursul de admitere în instituțiile de învățământ superior vor fi admiși, în acest an, elevii deținători ai diplomelor de Bacalaureat, ai diplomelor de studii medii de specialitate și ai altor acte echivalente.
15.07.2021
10:13
23.04.2021
12:09
15.02.2019
12:19
15.07.2018
13:30
09.11.2017
12:10
22.09.2017
13:40
10.08.2017
11:35
14.07.2017
11:19
06.07.2017
09:03
04.07.2017
16:01
04.07.2017
07:30
12.06.2016
20:00
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
26.06.2026
02:49
26.06.2026
01:57
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”






























