22:45:30 22.01.2026
Stiri

Vremea în Republica Moldova pe 23.01.2026: nori persistenți și episoade de ninsoare slabă

Actualitate 22.01.2026 21:01 Vizualizări209
Vremea în Republica Moldova pe 23.01.2026: nori persistenți și episoade de ninsoare slabă

Vineri, 23 ianuarie 2026, Republica Moldova rămâne sub un cer predominant noros, dar cu schimbări vizibile față de ziua precedentă: apar tot mai frecvent ninsori și lapoviță, în special în sud și centru. Temperatura medie scade ușor, cu valori cuprinse, în general, între -2°C și 1°C pe parcursul zilei, după maxime pozitive joi.

Ninsori slabe sunt prognozate în numeroase zone, iar în sud se menține pe alocuri lapovița, ceea ce poate duce la formarea unui strat subțire de zăpadă umedă și la carosabil alunecos. Vântul rămâne moderat, amplificând senzația de frig.

Locuitorilor li se recomandă îmbrăcăminte călduroasă, în straturi, și încălțăminte cu talpă aderentă. Șoferii trebuie să circule prudent, mai ales dimineața și seara, când pot apărea porțiuni înghețate. Agricultorii pot conta pe un regim termic ușor sub zero, favorabil menținerii culturilor de toamnă în repaus vegetativ.


În următoarele trei zile, Republica Moldova va avea vreme predominant închisă ☁️, cu episoade de ninsoare, lapoviță și apoi ploi, pe fondul unei încălziri treptate de la valori ușor negative spre maxime de peste 5–8°C.

Vineri 🌨️ Ninsoare și lapoviță, apoi cer mai mult noros
Min: -3°C / Max: +2°C | Vânt moderat, 3–6 m/s

Sâmbătă ☁️ Noros, fără precipitații importante
Min: -4°C / Max: +3°C | Vânt slab-moderat, 2–5 m/s

Duminică 🌧️ Lapoviță și ploi slabe, apoi cer acoperit
Min: -1°C / Max: +6°C | Vânt moderat, până la 6–7 m/s


Pentru detalii vizitați meteo2.md
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.90 1 USD 16.99 1 RON 3.91 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte